Forum ana sayfa Definecinin Bilmesi Gerekenler İşaretleri çözerken nelere dikkat etmeliyiz LAPYA NEDİR

LAPYA NEDİR

Definecilik alanında işaret çözümüMesaj Cmt Ağu 22, 2015 9:11 pm

Mesajlar: 2881
Resim
Özellikle kireç taşlarının yağmur veya akıntı suları tarafından eritilmesi ve aşınması sonucu oluşan oluk biçimindeki şekillere ve çukurluklara lapya adı verilir.
Lapyalar özellikle sırtları olan keskin inişli çıkışlı şekillerdir.Lapyaların bir diğer özelliği de karstik şekillerin en küçüğü olmasıdır.
Genel itibari ile küçük çukurluklar, küçük oyuklar delikler lapyalara örnek olabilir, lapyalar genel olarak birkaç cm olacağı gibi 2-3 metre boyundada olabilmektedir.
Peki lapyalar en çok nerelerde görülür?
Ülkemizde lapyaların en çok görüldüğü yerler; Toros dağları, Bolkar dağları’dır. Buralarda oldukça fazla lapya şekline rastlamak mümkündür. Lapya Nedir – Lapya Resimleri
Lapya, Kireçtaşlarının yağış suları tarafından eritilmesi ve aşındırılması veya toprak altında biyolojik CO2’nin yoğun eritme gücü sonucu oluşan oluk şekilli çukurluklarla bunlar arasındaki genellikle keskin görünüşlü sırtçıklardan oluşan mikro karstik şekillerdir. En küçük karstik aşınım şeklidir. Toroslar da, Bolkar dağları ile Aladağların yamaçlarında bu tür şekiller yaygındır. KESİNLİK İLE SUNU ÇANAĞI DEĞİLLER. ARAZİDE BUNLARA DİKKAT ETMEK LAZIM.

Dön İşaretleri çözerken nelere dikkat etmeliyiz