Forum ana sayfa Define Cihazları Toprak Altı Görüntülü Radarlar GPR RADAR SİSTEMLERİ VE 2D- 3D YAZILIMLAR

GPR RADAR SİSTEMLERİ VE 2D- 3D YAZILIMLAR

Toprak Altı Görüntülü Radarlar hakkındaki forum
Mesaj Cmt Şub 13, 2016 12:26 pm

Mesajlar: 17
Gpr Radar sistemleri georadar kısaca gpr dediğimiz bu sistemler jeolojik, jeofizik, zemin etütleri, Arkeojeofizik araştırmaları ve narkotik olaylarda jeofizik mühendisleri veya bu işe gönül vermiş şahıslar tarafından dünya genelinde mühendislik hizmetleri olarak kullanılmaktadır.

Bu sistemler yer altındaki özellikle taş yapı kalıntılarını, Özel olarak yapılmış Taş odaları, Taş unsuru ile yapılmış tünel,mahzen ve dramos gibi unsurları kabaca 2D ve 3D yazılım programları sayesinde bizlere bilgi verebilmekte olan sistemlerden sadece bir tanesidir. Bunun yanında resistivite, manyetometre, Gravity, Elektro manyetik sistemlerde arazi durumuna göre kullanılmaktadır. Arazi şartlarının anlamı özellikle Georadar sistemleri Islak yağlı kil,Tuz mineralinin çok yüksek miktarlarda olduğu yerler, İletkenlik unsurunun bulunduğu kaya ve toprak arazilerde bulundukları metrelerden itibaren kesinlikle veri alınamamaktadır. Bu olumsuz unsurlar yer altında bazen 50 cm'den itibaren başlar, bazı yerlerde ise 2 metre, 5 metre vb gibi değişik derinliklerde bulunabilmektedir. Bu unsurların başlangıcı Gpr Radar yani Georadar sistemlerini iş yapamaz hale getirir. Tabiki bu olumsuz unsurlar her bölgede bulunmamaktadır. Tabiri caizse örneğin 100 yerde 10 tane bölgede data alamayabiliriz. Fakat, bu olumsuzluklara rağmen ülkemizde ve dünyada tüm alt yapı çalışmaları ve özellikle arkeojeofizik çalışmaları gpr radar sistemleri ile yapılmaktadır. Özellikle bu sistemlerin sığ yani yakın seviye dediğimiz shielded antenleri en fazla 6 ile 7 metrelere kadar ortalama bir toprakta iş yapılmaktadır.

Bu sistemleri üreten dünyaca marka olmuş, yeterli arge, yazılım ve donanımı üst düzeydeki firmaların bile ürettikleri sistemler belirli sevide yardımcı olmaktadır. Bu sistemler 2D ve 3D yazılımları sayesinde yer altını kabaca ifade edebilmektedirler. Özellikle taş ve tuğla yapıları, boşlukları ayrıca büyük çaplı olmak kaydı ile ve 5 metreye kadar metal unsurları genel olarak ortalama bir toprakta tespit edebilmektedir.

Örneğin; 5 metrede 120 cm boyunda 80 veya 100 cm eninde bir metali en iyi veya orta düzey toprak şartlarında tespit edebilir. Fakat iletkenlik, tuz minerali ve ıslak kil unsurları çok yüksek düzeyde ise kesinlikle tespit edemez. Hatta bu metal uçak ebatın da olsa dahi bu olumsuz şartlardan dolayı kesinlik tespit edemez. Bu olumsuz durumlar çok az ise görebilmektedir. Bu duruma her kil unsuru olumsuz etki değildir. Kuru kilde tespit edebilmektedir. İletkenliğin yüksek olduğu kil,toprak veya kayalarda asla veri alamayız.

Evet ne yazık ki bugünkü dünya markası dediğimiz sistemler ancak bu kadar hizmet verebilmekteler. Kısaca bu bilgilerden sonra dünyada ve ülkemizde Gpr Radar sistemleri ile yapılmış çalışmaların ne kadar zor olduğunu, bir o kadarda merak uyandırdığını beraber görelim. Aşağıdaki linkten konu ile ilgili çalışmaları izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=QlxmVkW4fz0

https://www.youtube.com/watch?v=K6TKZNBBP5g

https://www.youtube.com/watch?v=zTWooPB6MAg

Dön Toprak Altı Görüntülü Radarlar

cron