Forum ana sayfa Definecinin Bilmesi Gerekenler Yönetmelik USTALARDAN YARDIM

USTALARDAN YARDIM

Definecilik alanında alınmış kanuni hükümler

Mesaj Çrş Mar 27, 2013 11:00 pm

SLM BENİM Bİ ÇÖZEMEDİĞİM Bİ SORUM OLUCAK DEFİNE ARMA CİHAZLARI SATIŞI SERBEST TABİİ RUHSATLA KAZIDA SERBEST BURAYA KADAR TAMAM RUHSATLA KAZI YAPMAK İÇİN BİR DEFİNENİN KESİN YERİNİ BULMAK GEREKİYOR SONRA İZİN KESİN BULMAK İÇİNDE İŞARET YADA CİHAZLA ARAŞTIRMA YAPMAK GEREK PEKİ CİHAZLA ARAŞTIRMA YAPARKEN KAZI DEĞİL AMA YAKALANSAK BU SUÇMU EĞER SUÇSA Bİ İNSAN DEFİNEYİ NASIL BULUCAK YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM HERKESE SAYGILAR

Mesaj Prş Mar 28, 2013 1:08 am

Kanun maddesini şimdiki hükümet 2008 yılında değiştirmiştir.bulunduğunuz ildeki kurumlara baş vurarak define arama ruhsatı çıkabilirisiniz

İzinsiz araştırma, kazı ve sondaj yapanlar:
Madde 74-(Değişik: 08/02/2008 tarih, 26781 sayılı R.G.5728 S.K./416.mad)

Kültür varlıkları bulmak amacıyla, izinsiz olarak kazı veya sondaj yapan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Ancak, kazı veya sondajın yapıldığı yerin, sit alanı veya bu Kanuna göre korunması gerekli başka bir yer olmaması halinde, verilecek cezanın üçte biri indirilir.
İzinsiz olarak define araştıranlar, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak, bu fiillerin yurt dışına kültür varlıklarını kaçırma amacıyla veya kültür varlıklarının korunmasında görevli kişiler tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır.
Kişinin bu maddede tanımlanan suçları işlemek suretiyle bulduğu kültür varlığını soruşturma başlamadan önce mahallî mülkî amire teslim etmesi hâlinde, mahkeme verilecek cezada üçte ikisine kadar indirim yapabilir.
İzinsiz olarak define araştıran kişinin, hakkında kovuşturma başlayıncaya kadar, kendisini bu fiili işlemeye gerekli cihazları temin etmek suretiyle sevk eden kişilerin kimliklerini açıklaması ve yakalanmasını sağlaması hâlinde, mahkeme verilecek cezada indirim yapabileceği gibi, ceza verilmesine yer olmadığına da karar verebilir....
ANKARA ERZURUM SİVAS VE ERZİNCANDA YARDIMA İHTİYACI OLAN ARKADAŞALARA HER KONUDA YARDIMCI OLUNUR

Mesaj Prş Mar 28, 2013 11:36 am

tşkler ustam verdiğin bilgi için yani devletimiz iznli kazı değil izinsiz kazı yapın diyor açıkça ya soruyorum burdan herkese kim definenin yerini bulmadan ruhsat çıkarıp bir çok para harcar define ruhsatını çıkarmak için en azından emin olmasanda bi cihazla yerini belirledikten sonra izinli kazı çıkartılır ama görülüyorki kazıyı boşver araştırmaya bile kalkmıcaksın ve ülkemize faydalı olabilecek bu eserler yüzyıllarca yer altında kalmaya ve kaçakçılığa mahkum mesela şuan benim bulduğum bir yer tamamıyla işaretlerden çözülmüş bi yer ben bile cesaret edemiyorum ruhsat çıkartmaya çünkü cihaz tutmaya kalksak bu bölgeye definekaçakçılığından hemen içeri atıcaklar yanlış bi söz ettimse affola saygılar

Mesaj Cum Eki 16, 2015 6:14 am

I think that this issue is often discussed in this forum.

Dön Yönetmelik