Forum ana sayfa Arkeoloji & Sanat Sanat Muğla-datçalılar, knidos aslanını geri istiyor

Muğla-datçalılar, knidos aslanını geri istiyor

Arkeolojide sanat hakkında bilgiler
Mesajlar: 2881
Resim
16.10.2011
Muğla'nın Datça İlçesi'nin sınırları içerisinde bulunan Knidos antik kentinden, yaklaşık 150 yıl önce alınan özel bir izinle savaş gemisine konularak İngiltere'ye götürülen Knidos Aslanı ve Knidos Demeteri heykellerinin geri iade edilmesi için mücadele eden Datçalılar, Yorgun Herakles'in geri getirilmesinin ardından kampanya çalışmalarını hızlandırdı.
Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Knidos heykellerinin de geri getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuruda bulunduklarını söyledi.
''Yorgun Herakles'' heykelinin diğer parçasının Türkiye'ye iade edilmesini kendilerini umutlandırdığını belirten Tokcan, ''Heykelin getirilmesinin ardından Bakanlık yetkilileri ile görüşmelerde bulundum. Knidos Aslanı ve Demeteri heykellerinin de geri getirilmesi için girişimlerinin süreceğini söylediler. Heykeller izin alınarak götürüldüğü için geri almak oldukça güç. Ancak biz kamuoyu oluşturarak zor da olsa bunu başaracağımıza inanıyoruz'' dedi.
Tokcan, ''Datça heykellerini geri istiyor'' kampanyasına hız vereceklerini kaydetti.
Profesyonel Turist Rehberi ve Datça Belediyesi Basın Müdürü Osman Akın ise Knidos Aslanı heykelinin orijinalinin İngiltere'nin ulusal müzesi olan Londra'daki British Museum'un ana giriş salonunda yer aldığını söyledi.
Knidos Demeteri heykelinin de aynı şekilde bu müzede bulunduğuna dikkati çeken Akın, şöyle konuştu:
''Knidos Aslanı 1855 yılında İngiliz Subay-Arkeolog Sir Charles Newton tarafından maalesef yetkili makamlardan alınan özel bir izinle savaş gemisine yüklenerek götürüldü. Aslanın British Museum'un ana girişinde sergileniyor olması ne kadar önemli bir tarihi eser olduğunu gösteriyor. Charles Newton, benzer kazıları Mısır'da da gerçekleştirdikten sonra Osmanlı'dan aldığı izinle bu eserleri İngiltere'ye götürdü. Bunun ardından Bodrum'a geçerek Halikarnas kalıntılarını etik olmayan bir şekilde, bir yolunu bulup yasalara uydurarak İngiltere'ye kaçırdı.''
8 ton ağırlığında olduğu belirlenen aslan heykelinin tarihçesinin MÖ 2 bin yılına kadar dayandığını kaydeden Akın, Kirmeryalı Conan komutasında büyük bir deniz savaşını kazanan Knidoslular'ın, zaferin anısına Knidos Aslanı'nı yaptırdıklarını dile getirdi.
Heykelin, şehrin 1.5 kilometre doğusundaki tepeye dikildiği belirten Akın, ''Açıktan geçen bütün gemilerin görebileceği şekilde tasarlanmış. Yüzündeki ifade, göz çukurları ve aslanın duruşu gibi özellikler güneş ışıklarının açısı dikkate alınarak planlanmış. Saraydan alınmış özel izinle ve yöre halkının da işçi olarak çalıştırılmasıyla 2.5 ayda taşınarak gemiye yüklenebilmiş. Üzerindeki kırıklar da bu yükleme sırasında oluşmuş'' dedi.
Knidos Aslanı ve Knidos Demeteri heykellerinin Datça'ya ait olduğunun insanların hafızasında yer alması için heykellerin kopyalarını yaptırdıklarını belirten Akın, bunların yat limanının iki ucuna yerleştirildiğini ifade etti.
Akın, 'Yorgun Herakles' heykelinde olduğu gibi Knidos heykellerinin de ait olduğu topraklara dönmesini istediklerini sözlerine ekledi

Dön Sanat

cron