Forum ana sayfa Müzelerimiz Müzelerimiz Tokat'ta kene müzesi kuruldu

Tokat'ta kene müzesi kuruldu

Türkiyedeki Müzelerimizi Bu Başlık Altında BildirelimMesaj Cum Haz 13, 2014 9:57 pm

Mesajlar: 2881
Resim
4-6-2014
GOÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Akaroloji Laboratuvarı'nda, Tokat ve çevre illerden toplanıp tanımlanan kene türlerinden örneklerin yer aldığı müze kuruldu.
Tokat'ta, Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde (GOÜ) kenelerin neden olduğu hastalıkları belirlemek üzere çalışma yürüten Kene Araştırma Grubu tarafından kene müzesi kuruldu.
GOÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şaban Tekin, yaptığı açıklamada, 2005 yılından beri, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ahmet Bursalı, Uzman Biyolog Adem Keskin ile keneler üzerine çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Keneler ve taşıdıkları hastalıkları araştırdıklarını anlatan Tekin, öğrencilerin de katılımıyla 2006 yılından beri Tokat ve çevre illerde insanlar ve hayvanlar üzerinde parazitlenen kene türleri ve taşıdıkları hastalıklar üzerinde çalıştıklarını ve çalışmalarını bu alandaki saygın dergilerde yayınladıklarını bildirdi.
Yaptıkları çalışmayla ülkenin kene faunasının çıkarılmasını hedeflediklerini belirten Tekin, "Yapılan taksonomik çalışmalar sonucunda ülkemiz kene faunasının 47 kene türünden oluştuğu belirlendi. Bunlardan bir kısmı ülkemizde ilk defa grubumuz tarafından tanımlanmıştır. Çok yakın bir zaman önce Samsun Kızılırmak Deltası'nda bazı kuş türleri üzerinden toplanan kenelerle yaptığımız bir çalışma sonucunda ülkemiz faunası için yeni bir kene türü (Ixodes arboricola) tanımlanmış ve Türkiye kene faunası 47 türe ulaşmıştır" diye konuştu.
Prof. Dr. Tekin, başta Tokat olmak üzere değişik bölgelerde toplayıp tanımladıkları farklı kene türlerine ait örneklerle GOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Akaroloji Laboratuvarı'nda bir kene müzesi kurduklarını aktararak, "Akaroloji laboratuvarımızda bulunan 20 binden fazla kene örneklerinden bir kısmı, kene müzemizde muhafaza edilmektedir. Müzemiz halen yurt içi ve dışından başvuran araştırmacılara, kene türlerinin sistematik olarak tanımlanması konusunda yardımcı olmaktadır" ifadesini kullandı.

Dön Müzelerimiz