Forum ana sayfa Mezar Tipleri & Tümülüs Mezar Stelleri Mezar Stelleri (Mezar Taşları)

Mezar Stelleri (Mezar Taşları)

Mezar Stelleri hakkında bilinenler & bilgi amaçlı resimler

Mesaj Cum Nis 02, 2010 11:30 am

Mezar stelleri (mezar taşı), geçmişten günümüze gelen belgelerdir. Her çağda ve her bölgede ayrı tip özellikler gösterirler. Stel kabartmaları ölüyü tanıtan figür, motif ya da ölen şahısın portresinden oluşur. Çoğunlukla üzerinde yazıt vardır. Bunların yardımıyla geçmişte yaşamış insanları, onların kültür ve gelenekleri, ekonomik yaşamları hakkında gerçek ve ilginç bilgiler edinebiliyoruz

Mesaj Cum Kas 05, 2010 6:43 pm

Webmaster hocam ağzınıza sağlık...güzel bir açıklama paylaşımı..saygılar...
Aldığımız Nefesi geri verebiliyorsak Demekki hiç bir şey bizim değildir.

Mesaj Cmt Kas 19, 2011 10:48 pm

http://www.dosya.tc/server6/gx3BvT/11111111.jpg.html

[b]Üstadlar bu sabit kayanın üzeriindeki işaretlerin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum.Üst tarafında mağara var.Alt tarafında orta boyda bir tümülüs vardı onu düzeltmişler.10 ila 15 metre alt tarafında çeşme var.Çeşme taşının üzerinde el işareti var.Yalnız su döküldüğü zaman daha belirgin oluyor.Yorumlarınızı bekliyoruz.Şimdiden Teşekkürler.[/b]

Mesaj Pzr Kas 20, 2011 8:58 pm

arkadaşlar ben top seklınde yuvarlak bır delık gorduk önunde saga sola gıden kucuk kanallar var yorum lutfen

Mesaj Cmt Kas 26, 2011 9:38 pm

ilkay36 yazdı:
arkadaşlar ben top seklınde yuvarlak bır delık gorduk önunde saga sola gıden kucuk kanallar var yorum lutfen

arkadaslar ben iki ayak seklınde yalnız ayakabı yarısı kabartmadır cevap beklıyorum

Mesaj Cum Ara 02, 2011 10:28 pm

http://www.dosya.tc/server7/Ej4IGz/defi ... _.rar.html

SELAM ÜSTADLAR LÜTFEN BU ATTIĞIM ŞEKİLLERİN YORUMLARINI SİZ DEĞERLERİ USTALARDAN BEKLİYORUM.BU İŞARETLERİN TAMAMI AYNI BÖLGEDE BULUNMAKTADIR.BAŞKALARI TARAFINDAN UFAK TEFEK ÇALIŞMA YAPILMIŞSA DA BI SONUCA VARILAMAMIŞTIR.SİZCE BUNLAR KAYDA DEĞER MİDİR ARAŞTIRMAK İÇİN.SAYGILAR,SELAMLAR.

Mesaj Cmt Ara 03, 2011 4:18 pm

umut olur bu işaretler sabırla iyiyce araştırılarak incelenirse ekmek yenir diyorum..çünkü burdan önemli mezarlar çıkabilir..allah kolaylıklar versin..
Aldığımız Nefesi geri verebiliyorsak Demekki hiç bir şey bizim değildir.

Dön Mezar Stelleri