Forum ana sayfa Mezar Tipleri & Tümülüs Megalit Mezarlar Tiahuanaco Şehrindeki Hayret Verici Kalıntılar

Tiahuanaco Şehrindeki Hayret Verici Kalıntılar

Megalit mezarlar hakkında bilinenler & bilgi amaçlı resimler

Mesajlar: 220
Tiahuanaco Şehrindeki Hayret Verici Kalıntılar
Bolivya And dağları üzerinde, Bolivya ile Peru arasında, deniz seviyesinden yaklaşık 4 bin metre yükseklikte bulunan tarihi Tiahuanaco şehri, görenleri hayrete düşüren pek çok kalıntı ile doludur. Bu bölge Güney Amerika'nın arkeolojik harikalarından biri olarak kabul edilmektedir.
Tiahuanaco'da bulunan en şaşırtıcı kalıntılardan biri, ekinoksları, mevsimleri, ayın her saatteki durumunu ve hareketlerini gösteren bir takvimdir. Bu takvim, söz konusu bölgede yaşayan insanların çok ileri bir medeniyet seviyesine sahip olduklarını gösteren delillerdendir. Tiahuanaco'daki diğer şaşırtıcı eserler ise, bazıları 100 ton ağırlığını bulan taş bloklardan oluşan yapıtlardır.
Reader's Digest Tiahuanaco şehrindeki anıtlar ve taş kalıntılar hakkında, "... Günümüzün en iyi mühendisleri, hala kendilerine bu kadar büyük kaya kütlelerini kesip taşıyarak bir şehir imar edip edemeyeceklerini sormaktadırlar. Devasa bloklar sanki bir metal kalıp kullanılarak kesilmiş gibi..." yorumunu yapmaktadır. (Simone Waisbard, in The World's Last Mysteries, (2nd edition) p. 138, Reader's Digest, 1978)
Örneğin bu şehirde duvarlar 100 ton ağırlığındaki kumtaşı blokları üzerine 60 tonluk başka bloklar konularak inşa edilmiştir. Bu duvarların yapılması için büyük ustalık isteyen taş işçiliği kullanılmıştır. Büyük kare taşlar, pürüzsüz oluklarla birleştirilmişlerdir. 10 ton ağırlığındaki taş bloklarda, 2.5 metre uzunluğunda delikler açılmıştır. Kalıntıların çeşitli yerlerinde 1.80 metre uzunluğunda ve yarım metre genişliğinde su kanalları vardır. Bu kanallar, günümüzde dahi eşine az rastalanır bir düzgünlüktedir. Bu insanların, -evrimci yalanlarda öne sürüldüğü gibi- teknolojik imkanları olmadan bu eserleri meydana getirmiş olmaları mümkün değildir. Zira evrimcilerin öne sürdüğü sözde ilkel koşullarda, bu eserlerden tek bir tanesinin dahi oluşturulması için bir insanın ömründen daha uzun bir süre gereklidir. Bu durumda Tiahunaco'nun meydana getirilmesi yüzlerce yıl sürerdi, ki bu da evrimci tezlerin doğru olmadığını göstermektedir.

Ağırlığının yaklaşık 10 ton olduğu tahmin edilen Güneş Kapısı'nın evrimcilerin iddia ettiği gibi teknolojik imkanları olmayan bir toplum tarafından inşa edilmiş olması imkansızdır. Bu yapıtlar, evrimcilerin insanlık tarihinin ileri doğru evrimleştiği iddiasını geçersiz kılmaktadır.

Tiahuanaco'da en dikkat çekici yapıtlardan biri de Güneş Kapısı'dır. Yekpare taştan meydana getirilen bu eser, 3 metre yüksekliğinde ve 5 metre genişliğindedir. Ağırlığının yaklaşık 10 ton olduğu tahmin edilmektedir. Kapının üzeri çeşitli çizimlerle süslenmiştir. Bu bölgede yaşayanların Güneş Kapısı'nı, nasıl bir yöntem kullanarak inşa ettikleri hala açıklanamamaktadır. Böyle görkemli bir kapının inşasında nasıl bir teknoloji kullanılmıştır? 10 ton ağırlığında kayalar, taş ocaklarından nasıl çıkarılmışlar, nereden hangi tekniklerle taşınmışlardır? Bütün bu işler yapılırken, evrimcilerin iddia ettiği gibi, basit araçlar ve gereçler kullanılmadığı açıktır.
Tiahuanaco'nun kurulmuş olduğu bölgenin coğrafi koşulları düşünüldüğünde, herşey çok daha şaşırtıcı bir hal almaktadır. Şehir, normal yerleşim alanlarından kilometrelerce uzakta ve yaklaşık 4 bin metre yükseklikte kurulmuştur. Şehrin bulunduğu yüksek platoda, atmosfer basıncının deniz seviyesinden neredeyse yarı yarıya düşmesi, oksijen oranının da çok azalması nedeniyle, insan gücü gerektiren işleri yapmak çok daha zor hale gelmektedir.
Tüm bu bilgiler, dünyanın pek çok bölgesinde olduğu gibi burada da geçmişte çok ileri medeniyetlerin yaşadığını dolayısıyla da insanlık tarihinin ileri doğru evrimleştiği iddiasının geçersiz olduğunu göstermektedir.


Mesajlar: 3
Çok güzel değerli bilgiler teşekkür ederim... İnsan okurken gözünde canlandırıyor ve inanası gelmiyor... Piramitler gibi daha nice bilinmeyen sır...Sizden ricam resimlerde koymanızdır sayın adminler... Çok Teşekkür ederim ....

Mesaj Prş Haz 10, 2010 10:09 pm

Mesajlar: 1
selam arkadaşlar bir işaretim var ama bu işten iyi anlayan biri varsa bana yardımcı olabilirmi.... mağara kuruluşu m.ö..................numaram :0534 708 73 75

admin Kullanıcı avatarı
Site Admin

Mesajlar: 301
haksever_21 hocam lütfen özel bilgilerinizi paylaşmak yerine işaretiniz ile ilgili resim ve bilgiyle yeni bir konu açınız.
DefineHaritasi.Com Ekibi


Mesajlar: 15
Van danikenin hemen hemen tüm kitaplarını okudum,aslında güzel bir arkeolojik çalışmayı da içeriyor aynı zamanda,dolmenlerle ilgili ,tiahuanaco sehrindeki kalıntılarla ilgili arastırmaları çok güzel arastırmış,anımsayabildigim kadarı ile Tanrıların stratejisi kitabında bahsetmişti,vede dünyanın diger kütüphanlerinden alınmıs belgeleride sunmustu.Bu calışmalarda dünyadaki efsaneleri birleştirmiş,gerek yunan kültürndeki gerek inka kültüründeki arkeloji çalışmaları kendine belge olarak degerlendirmiş güzel bir çalışma;Elinize gecerse okumanızı öneririm.


Mesajlar: 1886
Haksever kardeş sayın admin çok haklılar burası biliyorsunuz bir paylaşım sitesi.. çekersiniz resimlerinizi atarsınız siteye daha geniş yorumlu bilgilerle geniş detaylı paylaşımlarla yola çıkarsanız dahada iyi araştırma yapmış olmazmısınız...kolay gelsin..
Aldığımız Nefesi geri verebiliyorsak Demekki hiç bir şey bizim değildir.


Mesajlar: 3
forma resim atamıyorum mesaj bölümünden sebebi nedir , yardımcı olurmusunuz.


Dön Megalit Mezarlar

cron