Forum ana sayfa Mezar Tipleri & Tümülüs Lahit Mezarlar Gölet çalışmalarına lahit engeli

Gölet çalışmalarına lahit engeli

Lahit mezarlar hakkında bilinenler & bilgi amaçlı resimlerMesaj Cmt Şub 07, 2015 9:56 pm

Mesajlar: 2881
Resim
24.01.2015
Aydın’ın Nazilli İlçesi'nde bağlı İsabeyli Mahallesi'nde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen ’1000 günde 1000 gölet’ projesi kapsamında yaptırılan gölet inşaatı sırasında lahit bulundu. Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen lahit ile ilgili Aydın Müze Müdürlüğü yetkilileri alanda çalışma başlattı.
Nazilli İlçesi'ne bağlı İsabeyli Mahallesi'nde yapımı süren gölet çalışmaları sırasında kepçe ile genişletme yapan operatörler tarihi kalıntılara rastlanıldı. İşçiler kazı çalışmalarını durdururken, Aydın Müze Müdürlüğü’ne haber verildi. Kazı yapılan bölgenin etrafı çevrilirken, Nazilli İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri önlem aldı. Müze Müdürlüğü yetkililerinin gözetiminde lahittin etrafı kazıldı. Lahittin Geç Roma ve Erken Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilirken, çevrede başka kalıntıların olup olmadığının tespit edilmesi, gölet yapım çalışmalara ara verildi. Müze yetkilileri, kapatılan bölgede kalıntılarının devamı olmaması halinde gölet çalışmalarına izin verileceğini belirtirken, bölgenin geçici olarak koruma altında olduğunu açıkladı.
Kazı çalışmalarında işçilerin mezarı tesadüfen mezarı bulduklarını ifade eden İsabeyli Mahalle Muhtarı Birkan Çelik, “Ekipler müze yetkilerine haber verdi. Bulunan noktanın ilerisinde de birkaç kalıntı bulundu. Çalışmaların devam edeceğini tahmin ediyoruz. Kültür Müdürlüğü yada Müze Müdürlüğü ne kadar ilgi gösterir bilemiyoruz ama biz burada eski dönemlerde yerleşim olduğunu biliyoruz. Mahallemize bağlı Yeşildere mevkiimiz daha önce ismi Daville idi. Burası da Sultanhisar Nysa ve Karacasu Afrodisias gibi tarihi bir kent diye biliyoruz. 2 bin yıllık geçmişi olduğunu biliyoruz. Bu bölgede gene yerleşim yerleri olduğuna inanıyoruz. Çünkü daha önce mahallemize elinde haritalar ile gelen arkadaşlar oldu. Göletin yapıldığı alanda daha önce define arayanlar çok yakalandı. Ama biz yerleşim yerinin Yeşildere Mevkii civarında olduğunu, bu alanın ise eski tarihte mezarlık olduğunu tahmin ediyoruz. Biz definecileri mahallemize istemiyoruz. Halk bundan rahatsız, tek kaygımız şuanda bu. Bu bölgeyi define merkezi sanmasınlar” şeklinde konuştu.

Dön Lahit Mezarlar

cron