Forum ana sayfa Tarihi Bilgiler Numizmatik Köyümün altında bir tarih yatıyor olabilir...

Köyümün altında bir tarih yatıyor olabilir...

Numizmatik hakkında bilgiler

İyi günler aarkadaşlar

Öncelikle size anlatmak istediğim 1977 yılında dedem bağ sulamak isterken yeri biraz kazıyor ve altından bir taş çıkıyor taşı kaldırdığında altından iki metreye yakın bir çömlek ve atrafındada dizi taşlar buluyor merak edip biraz daha kazdığında toplamda 3 çömlek ve birde taş buluyor. O bağın hemen yanındaki bağda bir çöküntü oluyor 1954'teydi herhalde bir kuyu çıkıyor geniş ve derin.

Benim üniversitede sanat tarihi bölümüne gittiğimi bilen anneannem bu konuyu benimle konuşmak için beni köye davet etti. Gittiğim gün bir çöküntü daha oldu. Bu bir tüneldi 4 kişi yan yana biraz eğilerek geçebiliyordu buradan ve bi kaç gün araştırınca tünelin çıktığı yerin dedemin küpleri bulduğu bağ olduğunu öğrendim.

Köyümün daha önce hazine avcılarına mesken olduğunu, Bizans döneminden daha eski olduğunu ve köyün kalesinden ve tarlalarından sürekli bakır sikkeler bulduğumuda göz önüne alarak bana yardımcı olurmusunuz. :?:

resimleri yükleyip hemen sayfaya atacğım şimdiden teşekkürler...

bunlar benim ve anneannemin bulduğu sikkeler ve birisi bizans para bütün köylülerin evinde var neredeyse

Resim

Resim

bu dedemin bulduğu çömleğin üstündeki taş

Resim

çömleklerin biri sağlammış dedem bilememiş satmış onu büyük olduğu için geri kalanların ufak parçalarını dayım toplamış getirmiş buda ondan bir kare

Resim

Resim

buda çöken kuyu

Resim

Degersiz Bizans sikkeleri. Aslinda degersiz degil tabii. Dedenin buldugu tas da posa cikarma tasi (uzum, zeytinyagi vb). Defineyle ilgisi yok. Kupler de besin saklama kupleri.

bilgileriniz için teşekkürler... bir sorum daha olacak resimdeki paraların üç tanesinde arapça yazılar var bunlar hangi devlete ait bilginiz varmı?

Kayra'nın söylediklerine aynı şekilde katılıyorum. Ek olarak arapça yazılı sikkeler, İran topraklarına aittir. Büyük ihtimalle sasani dönemine ait. Bu madeni cisim de Sasani Dinar'dır. Yazıyı fotodan okuyamıyorum.

Bizans sikkelerinin arkasında da Ihsus xrıstus basileu basile yazıyor

Köyünüz neresi acaba?
Nam et ipsa scientia potestas est

sayın stigmata arapça olan paraların sasanı olması pek mümkün değil çünkü hepsinde Allah yazısını net bir şekilde okuyabiliyorum Sasaniler 651 yılına kadar devam ediyor. Ayrıca arkasında at figürü olan para Anadolu Selçulularda Süleyman Şah'a ait üstünde yazıyor. Benim çözemediğim diğer küçük paralar.

Doğrudur. Dediğim gibi, yazıyı fotodan okuyamıyorum. Çözemedikleriniz de üzerinde arapça Allah yazılı olan paralar o zaman? Gerçi orada arapça yazmıyor ama siz öyle diyorsanız öyle olsun. Farsça bence...

Köyünüz neresiydi acaba?
Nam et ipsa scientia potestas est

köyüm Amasya'nın Eymir Köyü

dediğiniz gibi farsçada olabilir tam çözemedim bende

Dön Numizmatik