Forum ana sayfa Tarihi Bilgiler Anadolumuzdaki Mağaralar Define ararken yer altı şehri buldular

Define ararken yer altı şehri buldular

Anadolumuzdaki mağaralar hakkında genel bilgilerMesaj Cmt Kas 13, 2010 9:26 pm

Mesajlar: 222
ŞANLIURFA - Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, Kepez Tepesi diye bilinen Sit alanında kaçak kazı yapan defineciler altın ararken, eski bir yerleşim biriminin ortaya çıkmasını sağladı.

NE UMDULAR NE BULDULAR!

Ceylanpınar ilçesinde, Sit alanı olduğu için kazı yapması yasaklanan Kepez Tepesi diye bilinen bölgede kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçak kazı yapıldı. Kazı yapılan bölgede eski bir uygarlığa ait olduğu tahmin edilen yerleşim alanı bulundu.

Eski bir uygarlığa ait olduğu tahmin edilen yerleşim alanını tesadüfen bulduğunu dile getiren, İbrahim Atay, tarihi eserler üzerinde yaklaşık 20 yıldır araştırma yaptığını belirterek, "Kepez Tepesi mevkisi diye adlandırılan yerde arkadaşlar ile birlikte tesadüfen kaçak kazı yapılmış bir alan gördük kazı yapılan alanda yapmış olduğumuz incelemede kazılan alanın eski bir uygarlığa ait olan bir yerleşim alanı olduğunun farkına vardık. Yerleşim alanındaki merdiven basamakları ve duvarlar açık bir şekilde göze çarpıyordu. Kazı sonucu ortaya çıkan yerleşim birimin üst taraflarında kuyu ve mağaralar bulunmaktadır. Kaçak kazı sonucu ortaya çıkarılan yerleşim biriminin M.Ö. 5 bin yıllarına ait olduğu tahmin edilirken, bu yerleşim birimi Mitaniler, Parslar ve Hititlilere başkentlik yapmış bir bölgedir. Bu yerleşim birimin tarihteki ismi Vaşşugar ve Vaşugani'dir.

Yıllardır, bu tarihi alan definecilerin uğrak haline gelmiş ve yıllardır bu alan kaçak kazı yapan defineciler tarafından tahrip edilmiştir. Eski yerleşim alanındaki kalıntıların defineciler tarafından daha fazla tahrip edilmemesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Arkeologları ve araştırmacılar bölgeye gelerek eski yerleşim yerinde çalışmalar yaparak eski uygarlığa ev sahipliği yapmış yerleşim alanında çalışmalar yapması tek arzumuzdur" dedi.

Bu arada, Ceylanpınar Kaymakamı İlker Özerk Özcan ise, konu ile ilgili açıklama yapmayacağını söyledi.


Mesajlar: 1894
üstadım her yüksek tepede define var olsaydı bütün dağ taş define olurdu o zaman değilmi ..nasipten ilerisi olmaz sanırım..
Aldığımız Nefesi geri verebiliyorsak Demekki hiç bir şey bizim değildir.


Mesajlar: 2
sayın ibrahim atay 20 yıldır tarihi eserleri araştırdığını ve tepeyi definecilerin kaçak kazdığını seninse tesadüfen yeraltı şehrini bulduğunu söylüyorsun. sorabilirmiyim sizin o sit alanında ne işiniz vardı. lütfen yeraltı zenginliklerimizle uğraşan çilekeş sanatkarlarımıza biraz saygı duyalım


Dön Anadolumuzdaki Mağaralar

cron