Forum ana sayfa Definecinin Bilmesi Gerekenler Alfabeler yazılarda ne anlatmak isteniyor yardımcı olur musunuz.

yazılarda ne anlatmak isteniyor yardımcı olur musunuz.

Dünyada kullanılmış/kullanılan alfabeler hakkında genel bilgiler

Fotoğraf-0155 - Kopya.jpg
çevrede mezar odası var o odada delikli taş var o taştan bakıldığında bir mağara ağzı görünüyor o magara ya girildiğinde ise bu yazı karşımıza çıkıyor yazıda anlatmak istenilen yer veya konu nedir ? yardımcı olursanız sevinirim.
Fotoğraf-0155 - Kopya.jpg (56.02 KiB) 6481 kere görüntülendi

mezar odasının fotosunu atabilir misin ?
RIZKI VEREN CENAB'I ALLAHTIR...

magaranin icini bulduysan ki bulmussun sana simdi bir makine lazim makineyla ara mezar olabilir veya derin tandir olabilir .yazinin anlamini malesef bilemiyecem özür

bir başka yazı daha var. yazıları çözemiyorum.

Fotoğraf-0151.jpg
diğer yazıda bu

Bir şahıs ile onun atından ve burada konaklandığından bahsediliyor Önemsiz bir yazı. Buradan geçen birinin yazdığı birşey olmalı. Yarın daha kapsamlı bakarım
Nam et ipsa scientia potestas est

bundan öncesi de var mezar odası var oda da delikli taş var delikten bakıldığında ise direkt olarak mağara görünüyor. mağaranın içine girildiğinde ise mağara da bu yazılar karşımıza çıkıyor. ve sonrasında başka işaretler var o işaretler de bir başka mağarayı gösteriyor. o mağaraya girildiğinde ise görünen başka bir işaret yok belli bir süre gidildikten sonra fener yanmıyor ve ateş sönüyor.

Kasırga kardeşim;

Bazı yazılar vardır ki okunamaz, daha çözümlenebilmiş değildir. Özellikle kısa yazılar çok zordur. Mesela ben orhun yazıtlarını okuyabilirim fakat bazı kısa orhun yazılarını okuyamayabilirim. Çünkü o zaman ki devirde kendilerine has bir deyim olabilir, o alfabeyi kullanan başka bir kavim olabilir, ya da bir isim olabilir. Kısa yazılar bazen manasız gelebilir o yüzden.

Örnek vereyim;

Burda en çok kullanılan "usta" kelimesi.

Şimdi Karamanlıların bazıları Latin alfabesini kullanmıştır.
Karaman Türkçesi Usta = ????
Yunanca Usta = ?????? ya da ???????? demektir. (Mastoris diye okunur. Usta kelimesi de Mastor dan türemiştir. İngilizceye de Master diye geçmiştir.)

Bazı kelimeler de vardır ki Yunancadan günümüz Türkçesine geçmiştir;

Karaman Türkçesi Kalfa = ?????
Yunanca Kalfa = ?????

Yani her yazı aynı şekilde okunmayabilir. Ben bazen sorarım "burası neresi, nerden buldun" diye.... İşte bunu sormamın nedeni de budur.

Senin fotoğrafladığın yazılarda da bir kısmı daha önceki yorumumda çevirdiğim gibidir fakat %100 doğru diyemeyiz. Ses benzeşmesinden dolayı da olabilir. Emin olduğum tek şey, önemsiz gelişigüzel yazılmış bir yazı olduğudur. Tıpkı günümüzde masaya, tahtaya ağaca yazılan yazılar gibi...
Nam et ipsa scientia potestas est

peki öncesindeki işaretler ve bu işaretlerin beni bu noktaya kadar getirmesi birer tesadüf müdür. bu üçgenlerin anlamı yada manası nedir?

Sonraki

Dön Alfabeler