Forum ana sayfa Definecinin Bilmesi Gerekenler Alfabeler İbrani Alfabesi

İbrani Alfabesi

Dünyada kullanılmış/kullanılan alfabeler hakkında genel bilgilerMesaj Sal Kas 08, 2011 3:38 pm

Mesajlar: 10
İbrani Alfabesi: Sami (Semitik) dil grubuna bağlı dillerden olan, İsrail'in resmi dili İbranice'nin yazımında kullanılan bir alfabe.

Hemen birçok Sami (Semitik) dil gurubuna bağlı dilde olduğu gibi [İbrani Alfabesi] [1]de sağdan sola doğru yazılan 22 temel sessiz harften oluşmaktadır. Harfler bitiştirilmez ve ayrı yazılır. Beş harfin sonda yazılışı farklıdır.

Sesli harfler (Nikkud, Çoğulu: Nikkudot) ana harflerin altına konulan işaretler ile gösterilir. Ancak bu noktalamalar çoğu zaman kullanılmaz. Bunlar ancak, dini metinler, sözlükler ve yabancı kelimelerin doğru okunuşunu göstermek için kullanılır.

İbrani Alfabesi sadece İbranice'nin yazılmasında kullanılmayıp; aynı zamanda Aşkenaz Yahudileri'nin konuştuğu ve Cermen kökenli bir dil olan Yidiş (Yahudi Almancası) ile Sefarad kökenli Yahudiler'in dili olan Ladino (Yahudi İspanyolcası) yazımında (genellikle İsrail'de) da kullanılmaktadır.

Tarih boyunca az çok şekil değişiklikleri geçirmiş olan İbrani Alfabesi'nin Antik Dönem İbrani Alfabesi, Kare Yazı, El Yazısı, Raşi ve Solitreo gibi biçimleri de bulunmaktadır.

Her İbranice harfin sayısal bir değeri bulunmaktadır. Örneğin, alefin sayısal değeri 1 ve yodun sayısal değeri 10'dur; 11 sayısı ise bu iki harfin kullanımıyla gerçekleşir (??).İbrani Alfabesi :Resim

Mesaj Prş Şub 12, 2015 3:41 pm

Mesajlar: 1894
Asil ustam ellerine yüregine sağlık..çok güzel bir anlatımda...alfabenin kendisi neden görünmüyor.
Aldığımız Nefesi geri verebiliyorsak Demekki hiç bir şey bizim değildir.


Dön Alfabeler