DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri

DEFİNE HARİTALARI

Define Haritaları

DEFİNECİ KLAVUZU

Defineci Klavuzu

PARA KATALOĞU

Tarihi Para Kataloğu

DEĞERLİ MADENLER

Değerli Madenler

MEZAR & TÜMÜLÜS

Mezarlar, Steller, Tümülüsler

MEDENİYETLER

Anadolu Medeniyetleri Tarihi

DEDEKTÖR DÜNYASI

Dedektör Dünyasına Giriş

ÖLÜ DEFİNLERİ

Anadolu Medeniyetlerinde Ölü Gömme Gelenekleri

FACEBOOKTA PAYLAŞ

Forum & Yorum

Forum

Kontrol Sizde

Sizde Site Yönetimine Katılın

İşaret Galerisi

Sizden Gelenler İşaretler

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 4,278
· En Yeni Üye: Alperen BULUT

DİNLER

Dinler Hakkında Bilgi

BURÇLAR

Burcunuz Hakkında Bilgi

DEFİNE KOMİK :))

Defineci Fıkraları ve Karikatürkeri

DEVAMLI SORULAR

Sık Sorulan Sorular

MİTOLOJİ BİLGİSİ

Mitoloji Bİlgisi

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

     

MARDİN DEFİNESİ SERGİLENİYOR.

Define Haberleri

Kızıltepe ilçesine bağlı Sürekli köyünde kanalizasyon kazısı sırasında ortaya çıkarılan 424 adet eser, Mardin Valisi Hasan Duruer ve Artuklu Üniversitesi'nden Prof. Dr. Serdar Bedii Omay'ın da katıldığı bir törenle ziyaretçilere açıldı.

Vali Hasan Duruer, Sürekli köyünde Mardin Müzesi arkeologları tarafından ortaya çıkarılan definenin Kırk Haramiler'e ait olabileceğini söyledi.

Mardin'de 25 medeniyetin hüküm sürdüğüne dikkat çeken Vali Duruer, "Bu kadar medeniyete ev sahipliği yapan bir kentin heryerinden tarih fışkırır. Bu defineler sayesinde ilimizin tanıtımını daha iyi şekilde yapabiliriz" dedi.

Ortaya çıkarılan define hakkında bilgi veren Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Sürekli Definesi'ni müzede herkesin görebileceği bir yerde ziyaretçilere açtıklarını söyledi. Erdoğan, Sürekli Köyü hakkında şu bilgileri verdi:

"Mardin ilinin güneybatısında yer alan Sürekli köyü tarihi İpek Yolu güzergahında bulunuyor. Bu önemli konumu ve yüzey üzerinde toplanan malzemeye bakıldığında erken dönemlerden itibaren iskan alanı olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Köyde halen kalıntıları mevut olan kiliseler, köyün Orta Çağ'a kadar önemli bir yerleşim yeri olduğunu gösteriyor. Sürekli köyünde altyapı çalışmaları için başlatılan hafriyatta köyün kuzeydoğusundaki bir kanal kazısında çeşitli altın sikkelerine rastlanılmıştı. Küpler içinde altın ve gümüş eserler açığa çıkarılmıştı. 6 gün boyunca sürdürr Türkiye'de PKK yapılandırılmasına yönelik olarakülen kazılar sonucunda 4 adet pişmiş toprak kabın içinde 524 adet eser bulunmuştur.

Tarihlenmesi yapılabilen toplam 336 adet sikkenin dönemsel değerlendirmesi sonucunda 216 adedinin İlhanlılar (1256-1336), 38 adedinin Eyyübiler (1171-1348), 35 adedinin Memlükler (1250-1517), 7 adedinin Bizans Venedik (476-1453), 6 adedinin Anadolu Selçuklu (1092-1307), 3 adedinin Zengiler (1127-1259) 1 adedinin Artuklu (1102-1408) dönemine ait olduğu anlaşılmıştır. Altın ve gümüş sikkelerin okunabilen yüzlerinde basım yerleri olarak Cürcan, Tebriz, Sebzevar Kasan, Merv ve Şehristan (İran şehirleri), Bağdat, Musul, Basra (Irak kentleri), İskenderiye, Kahire (Mısır), Dimaşk, Halep (Suriye kentleri) ve ayrıca Anadolu'nun değişik şehirleri Mardin, Malatya, Erzurum, Hısın (Hasankeyf), Harran, Ani (Kars), Samasota (Adıyaman) Erzincan, Samsun, Sivas, Alanya, Amasya ve Tokat olduğu anlaşılmıştır. Eserlerin basım yerlerinin çeşitliliği ve alanın İpek Yolu üzerinde bulunması bölgenin ticari ve siyasi ağının ne kadar gelişkin ve harekeli olduğunu göstermektedir."

Müze Müdürü Erdoğan, İpek Yolu üzerinde yüzyıllar boyu kervan soyarak geçimini sağlayan aşiretlerin varlığını Sürekli köyüne 5 kilometre mesafedeki Çıldız (Kırk Hırsız Haramı) köyünde isim olarak halen yaşatıldığına dikkat çekerek söz konusu gömünün kervan ganimeti olmasının da muhtemel gözüktüğünü sözlerine ekledi. Müzede sergilenen defineyi ziyaret etmeye gelen Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ise define sayesinde tarihi kentin yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayacağına inandığını dikkat çekti. Omay, kazı sahasında bir gömü içinde Allah'ın 99 isminin yazılı olduğu 99 altın bulunması karşısında ise şaşkınlık geçirdiğini söyledi.

Yorum

3030 #1 pirana
- Ocak 16 2010 17:43:18
Bu çıkan altınlardan bulan kişiye kaç para TL verilmiştir? Bilen yada tahmini olan varsa söylerse sevinirim saygılar..
4071 #2 galatasaray
- ubat 17 2010 15:43:30
akılsızl adamlar cıkardın nıye devlete haber verdın bende daha once cıkardım devlet bana yuzde bırını vermıstı
3738 #3 sonmez
- ubat 24 2010 21:36:39
devlet pek bişe vermemiştir eminim o yuzden bulan kişi yada kişiler kaçak olaylara yonelıyor tabi bu devletin eksigi
4304 #4 jebote
- Mart 29 2010 16:47:54
benım bıldıgım devlet yuzde 70 ını veriyo

siz kacak satarsanız yuzde 40 ı kadar alabiliyomusunuz dıye duydum ne kadar dogrudur bu

Yorum yaz

Yorum gndermek iin ltfen ye girii yapn.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Harika! Harika! 0% [Oylanmamış]
Çok İyi Çok İyi 0% [Oylanmamış]
İyi İyi 0% [Oylanmamış]
Fena Değil Fena Değil 100% [1 Oy]
Kötü / Berbat Kötü / Berbat 0% [Oylanmamış]

YENİFORUM SON KONULAR

Sayfa oluşturulma süresi: 0.05 saniye
14,004,479 Tekil Ziyaretçi