DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri

DEFİNE HARİTALARI

Define Haritaları

DEFİNECİ KLAVUZU

Defineci Klavuzu

PARA KATALOĞU

Tarihi Para Kataloğu

DEĞERLİ MADENLER

Değerli Madenler

MEZAR & TÜMÜLÜS

Mezarlar, Steller, Tümülüsler

MEDENİYETLER

Anadolu Medeniyetleri Tarihi

DEDEKTÖR DÜNYASI

Dedektör Dünyasına Giriş

ÖLÜ DEFİNLERİ

Anadolu Medeniyetlerinde Ölü Gömme Gelenekleri

FACEBOOKTA PAYLAŞ

Forum & Yorum

Forum

Kontrol Sizde

Sizde Site Yönetimine Katılın

İşaret Galerisi

Sizden Gelenler İşaretler

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 4,278
· En Yeni Üye: Alperen BULUT

DİNLER

Dinler Hakkında Bilgi

BURÇLAR

Burcunuz Hakkında Bilgi

DEFİNE KOMİK :))

Defineci Fıkraları ve Karikatürkeri

DEVAMLI SORULAR

Sık Sorulan Sorular

MİTOLOJİ BİLGİSİ

Mitoloji Bİlgisi

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

     

LÜKS LAMBASI EFSANESİ BİTTİ

Define Haberleri

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bir süre önce kaçak kazı yapanlar arasında ''lüks lambalarının hava basıncını gösteren manometrelerinin, define bulunan bölgede titreyerek sinyal verdiği'' söylentisi yayıldı.

Şehir efsanesi haline gelen, kulaktan kulağa, ilden ile yayılan bu söylenti sonucu, eski eşya satıcıları ve antikacılar yoğun şekilde lüks lambası satmaya başladı. Piyasada ortalama 100 ila 150 liraya satılan lüks lambalarının fiyatı, yoğun talep sonucu bir anda 500 liraya, bazı illerde de bin liraya kadar çıktı. Şehirlerde lüks lambası bulamayan kimi define meraklıları, ilçelere ve köylere kadar giderek lüks lambası toplamaya başladı.

Gece yaktıkları lüks lambalarını maden arama dedektörü gibi kullanan define avcıları, günlerce süren aramalardan bir sonuç alamayınca, umutlarını yitirerek bu yöntemi bıraktı. Yüksek fiyatlarla satın alınan lüks lambaları da şimdi yeniden eski eşya satıcılarında ve antikacılarda tanesi 100 liraya alıcı beklemeye başladı.

Yaklaşık 50 yıldan beri eski eşya ve antika eşya alım satımı yapan Osman Yıldırım, AA muhabirine, define arayanların rağbet ettiği lüks lambalarından 4 ay önce elinde hiç kalmadığını, şimdi ise lüks lambası satmak için müşteri bulamadığını anlattı.

Defineciler arasında yayılan söylentinin aslının olmadığını, ancak lüks lambası satışlarının bir dönem çok hareketlendiğini belirten Osman Yıldırım, şu bilgileri verdi:

''Lüks lambalarının depolarının üzeride bulunan, hava basıncını gösteren manometrelerin içerisindeki civanın definenin yerini gösterdiği ve titrediği dedikodusu tamamen asılsız çıktı. Bundan 4 ay önce piyasada satmak için lüks lambası bulamıyorduk. İstanbul'dan bile Kayseri'ye lüks lambası almaya gelenler oldu. 100 liralık lambalar, 500 liraya, hatta bin liraya çıktı. Söylentinin aslı olmayınca defineciler ellerindeki lüks lambalarını şimdi bize getirip ucuz fiyata geri satıyorlar. Ben, elimdeki lüks lambalarına şimdi 100 liraya müşteri bulamıyorum.''

LPG'li ocak ve gaz lambası satıcılarından Mustafa Çadırcı da, 4 ay önce çok sayıda kişinin kendisine lüks lambası satın almak için geldiğini, ortaya atılan söylentinin asılsız çıktığını belirterek ''define arayanlar zaten hayalci kişilerdir. Basıncı gösteren manometre defineyi nasıl gösterir'' diye konuştu.


LÜKS LAMBALARI


Elektriğin olmadığı dönemlerde aydınlatma amacıyla kullanılan, Avrupa ülkelerinden ithal edilen lüks lambaları, içindeki direği ispirto ile ısıtıldıktan sonra ipekten yapılan flamanı pompalamayla buharlaşan gaz yağıyla yanarak beyaz renkli ışık veriyor. Halk arasında ''Löküs'' diye bilinen lüks lambaları artık şark köşelerini ve antika eşya satıcılarının vitrinlerini süslüyor.

Yorum

1950 #1 zekai hoca
- Ekim 24 2009 02:27:41
evet bende duydum fakat inandırıcı gelmemişti.

Yorum yaz

Yorum gndermek iin ltfen ye girii yapn.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.

YENİFORUM SON KONULAR

Sayfa oluşturulma süresi: 0.02 saniye
14,004,491 Tekil Ziyaretçi