DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri

DEFİNE HARİTALARI

Define Haritaları

DEFİNECİ KLAVUZU

Defineci Klavuzu

PARA KATALOĞU

Tarihi Para Kataloğu

DEĞERLİ MADENLER

Değerli Madenler

MEZAR & TÜMÜLÜS

Mezarlar, Steller, Tümülüsler

MEDENİYETLER

Anadolu Medeniyetleri Tarihi

DEDEKTÖR DÜNYASI

Dedektör Dünyasına Giriş

ÖLÜ DEFİNLERİ

Anadolu Medeniyetlerinde Ölü Gömme Gelenekleri

FACEBOOKTA PAYLAŞ

Forum & Yorum

Forum

Kontrol Sizde

Sizde Site Yönetimine Katılın

İşaret Galerisi

Sizden Gelenler İşaretler

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 4,278
· En Yeni Üye: Alperen BULUT

DİNLER

Dinler Hakkında Bilgi

BURÇLAR

Burcunuz Hakkında Bilgi

DEFİNE KOMİK :))

Defineci Fıkraları ve Karikatürkeri

DEVAMLI SORULAR

Sık Sorulan Sorular

MİTOLOJİ BİLGİSİ

Mitoloji Bİlgisi

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

     

ZONGULDAK KÖYLÜSÜNÜN HAZİNE UMUDU...

Define Haberleri


Zonguldak'ın Ereğli İlçesine Bağlı Çiğdemli Köyü Sakinleri Umutlarını Tarladan Çıkacak Olan Yakut, Pırlanta ve Zümrütlere Bağladı. Köyde İkinci Kez Başlatılan Kazı Çalışmalarını Merakla Takip Eden Halk, Yemeklerini de Yanına Alarak Kazı Çalışmalarını Bizzat Yerinde Takip Ediyor.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Çiğdemli Köyü sakinleri umutlarını tarladan çıkacak olan yakut, pırlanta ve zümrütlere bağladı. Köyde ikinci kez başlatılan kazı çalışmalarını merakla takip eden halk, yemeklerini de yanına alarak kazı çalışmalarını bizzat yerinde takip ediyor. Herhangi bir define ya da gömü bulunması halinde elde edilecek paranın köy için harcanağı belirtildi.
İlçe'ye bağlı Çiğdemli köyü'nde eski rivayetlere göre Rumların yaşadığı yine bu bölgede yüklü miktarda pırlanta ve zümrüt gibi değerli taşların bulunduğu söylentileri köy halkı başta olmak üzere çevre il ve ilçelerde yaşayanların da iştahını kabarttı. Çiğdemli köyünün çayıraltı mevkisinde 6 ortaklı 7 bin metrekarelik alanda define avcıları tarafından kaçak kazı yapılması üzerine arsa sahipleri ve köy sakinleri burada değerli taşlardan olup olmadığını anlamak için önce Ereğli Müze Müdürlüğü'ne resmi başvuruda bulundu. Müze Müdürlüğü kazı için müracaatı yapılan bölgeyi inceledi, SİT alanı olmadığına karar verdi ve kazı yapılabilirlik onayı verdi.

Kazı yapılan arazinin ortaklarından Remzi Aydoğan yapılan define kazısı hakkında şunları söyledi: "Biz bu kazıyı daha önce dilden dile dolaşan rivayetlere göre yapıyoruz. Rivayetlere göre de köy halkının buradan bir beklentisi var. Benim durumum iyi olduğu için de Köy halkı bana gelerek, "Bu arsanın kazılma masrafını karşılar mısın?" dedi. Ben de karşılayacağımı söyledim ve kazı çalışmalarını başlattık. Eski rivayetlere göre bu bölgede Rumların yaşadığı söyleniyor. Bu bölgede çok sayıda mağara ve boş kuyular var bunu biliyoruz. Biz açıkçası yapılan kazıdan çok şeyler bekliyoruz. Kazılarda genelde altın, heykel türü şeyler beklenir ama bizim beklentimiz yakut, zümrüt ve pırlanta türü taşlar. Bu bölgede birçok kez kacak kazılar yapılmış ancak bir şey bulunamamış. Hatta bu araziye ulaşmak için uzaktan 10- 15 metre uzunluğunda yerin altından tüneller kazılmış. Biz kazının resmi olmasını istedik."

Değerli taşların bulunması halinde köye yeni bir okul binası, su kaynaklarının çoğaltılması ve diğer konularda yatırımlar yapacaklarını belirten Aydoğan, "Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerden rivayetleri duyan define avcıları kazı yapmaya geliyor. Köy sakinleri de burada gerçekten değerli taşların olup olmadığını anlamak için içlerinin rahat olması için burada kazıya iştirak ettiler. Eğer kazıdan bir şey çıkmazsa da üzülmeyeceğiz çünkü burada gerçekten bir şey yok Muş diyeceğiz." dedi.

Köy sakinleri ise jandarma gözetimi altında devam eden kazı çalışmalarını merak ve heyecanla izliyor. (CİHAN)

Yorum

Henz yorum yazlmam.

Yorum yaz

Yorum gndermek iin ltfen ye girii yapn.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.

YENİFORUM SON KONULAR

Sayfa oluşturulma süresi: 0.03 saniye
14,004,499 Tekil Ziyaretçi