DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri

DEFİNE HARİTALARI

Define Haritaları

DEFİNECİ KLAVUZU

Defineci Klavuzu

PARA KATALOĞU

Tarihi Para Kataloğu

DEĞERLİ MADENLER

Değerli Madenler

MEZAR & TÜMÜLÜS

Mezarlar, Steller, Tümülüsler

MEDENİYETLER

Anadolu Medeniyetleri Tarihi

DEDEKTÖR DÜNYASI

Dedektör Dünyasına Giriş

ÖLÜ DEFİNLERİ

Anadolu Medeniyetlerinde Ölü Gömme Gelenekleri

FACEBOOKTA PAYLAŞ

Forum & Yorum

Forum

Kontrol Sizde

Sizde Site Yönetimine Katılın

İşaret Galerisi

Sizden Gelenler İşaretler

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 4,278
· En Yeni Üye: Alperen BULUT

DİNLER

Dinler Hakkında Bilgi

BURÇLAR

Burcunuz Hakkında Bilgi

DEFİNE KOMİK :))

Defineci Fıkraları ve Karikatürkeri

DEVAMLI SORULAR

Sık Sorulan Sorular

MİTOLOJİ BİLGİSİ

Mitoloji Bİlgisi

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

     

DEFİNE AVCILARINA KÖTÜ HABER...

Define Haberleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı, define avcılarının en büyük yardımcısı dedektörlerin satışına sınırlama getiriyor. Yeni düzenleme ile dedektörler her yerde satılamayacak, cezalar artırılacak. Böylece kaçak kazılar kontrol altına alınarak, antik kent, sit alanları, ören yerlerinin tahribatı önlenecek. Tarihî eserlerin yasa dışı yollarla satışı ve yurtdışına kaçırılması engellenecek. Konuyla ilgili kanunun yıl sonuna kadar Parlamento'dan geçmesi planlanıyor.

İzinsiz kazılar en çok tarihî eser kaçakçıları tarafından yapılıyor. Bakanlık, illegal yollardan yurtdışına götürülen bu varlıkları Türkiye'ye kazandırmak için her yıl binlerce lira ödüyor. Son 10 yılda vatandaşa bin 370 define kazısı izni verdiklerini açıklayan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, çözümün kazıların vazgeçilmezi olan dedektörleri kontrol altına almaktan geçtiğini söylüyor. Daha önce ören yeri ve sit alanlarının bulunduğu Muğla'da, yerel yönetim, dedektör satışına sınırlama getirmişti. Anadolu'da bir milyonun üzerinde dedektör bulunuyor. Satış firmalarının yaptığı araştırmalara göre Anadolu ve Trakya'daki en az iki köyden birisinde 3 ya da 4 dedektör var. Şu an satışı serbest olan dedektörlerin televizyon kanallarında bile reklamı yapılıyor ve siparişle satın alınabiliyor. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası'na göre ise izinsiz define aramak yasak.

Aslıhan Aydın
29 Ocak 2009, Perşembe
Zaman

Yorum

1418 #1 pusulam
- Mart 12 2009 17:03:56
google da haber ararken okumuştum bu haberi. ne kadar uygulanır bilmiyorum ama.
673 #2 gazmapolit
- Mart 30 2009 01:57:57
SLM bence bu kanunun çıkması çok yanlış olur nedenine gelince çünkü bu zamana kadarki yasaklarla bir yere varılmadı yani rahmetli Özal bu kanunu bu duruma getirmeden önce de bu günkü getirilmek istanen yasaklar vardı peki talanın önüne geçildimi kocaman bi hayır peki bu göz önünde iken tekrar geriye dönüş niye diye sormak lazım sen bu memleketin insanının önünü tıka, yabancılar gelsin resmii kazı adı altında talan etsin sonrada bi kündüne getirip kaçırıp gitsin. sormak lazım trova efes karun gibi çoklarının hazinesi rahmetli özal serbes ettikten sonramı soyulup kaçırıldı öncemi lütfen beyler kendinize gelin ve adam gibi kanun yapın tarihi eserlerimiz bizim müzelerimizde kalsın özel müzeleri teşfik edinki bu iş uğraşanlar vergisini vererek bizim müzelerle alış veriş yapsın yoksa bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonrada talan yine devam edecektir bunu şans oyunlarına iştirakten görebilirsiniz insanların iki umudu kaldı biri şans oyunları diğeri yasal olmasada define aramak herhalde her kayanın her ormanın başına jandarma dikecek değilsiniz diksenizde sonuç alamadınız vede alamazsınız hele hele vatandaş resmi kazıya müracat ediyor görevlilerin içeceği suya alacağı yevmiyeye kadar karşılayacak ondan sonra burda altın yerine heykel çıktı lahit çıktı tarihi eser çıktı sana birşey yok sen enayiliğine doyma bu memurların içeceği suya alacağı yevmiyeye kadar öde voltanı al diyemezsin bu zamana kadar böyle oldu onun için eserlerimiz dışarıya kaçırıldı ondan sorada sen kültür bakanlığı olarak parayla geri aldın bee adam bunu zamanında yapsanda vatandaş dışarı kaçırmadan dışarının 10 lirasından meleketimin 3 lirası iyidir dese daha iyi olmazmı lütfen sn bakanım güzel bir kanun yapın memleketimiz talan edilmesin. burdan site yöneticisi arkadaşlarada sesleniyorum lütfen bunu bi haber mantığı ile değerlendirmeyin hep birlikte kamu oyu oluşturmanın yollarını arayalım öyle süt dökmüş kedi gibi bi köşede acaba bana ev shibi bağıracakmı diye beklemeyelim lütfen öncü olun sırf reklam için site kurmayın çarelerde arayın

Yorum yaz

Yorum gndermek iin ltfen ye girii yapn.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Harika! Harika! 100% [1 Oy]
Çok İyi Çok İyi 0% [Oylanmamış]
İyi İyi 0% [Oylanmamış]
Fena Değil Fena Değil 0% [Oylanmamış]
Kötü / Berbat Kötü / Berbat 0% [Oylanmamış]

YENİFORUM SON KONULAR

Sayfa oluşturulma süresi: 0.03 saniye
14,008,374 Tekil Ziyaretçi