DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri

DEFİNE HARİTALARI

Define Haritaları

DEFİNECİ KLAVUZU

Defineci Klavuzu

PARA KATALOĞU

Tarihi Para Kataloğu

DEĞERLİ MADENLER

Değerli Madenler

MEZAR & TÜMÜLÜS

Mezarlar, Steller, Tümülüsler

MEDENİYETLER

Anadolu Medeniyetleri Tarihi

DEDEKTÖR DÜNYASI

Dedektör Dünyasına Giriş

ÖLÜ DEFİNLERİ

Anadolu Medeniyetlerinde Ölü Gömme Gelenekleri

FACEBOOKTA PAYLAŞ

Forum & Yorum

Forum

Kontrol Sizde

Sizde Site Yönetimine Katılın

İşaret Galerisi

Sizden Gelenler İşaretler

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 4,278
· En Yeni Üye: Alperen BULUT

DİNLER

Dinler Hakkında Bilgi

BURÇLAR

Burcunuz Hakkında Bilgi

DEFİNE KOMİK :))

Defineci Fıkraları ve Karikatürkeri

DEVAMLI SORULAR

Sık Sorulan Sorular

MİTOLOJİ BİLGİSİ

Mitoloji Bİlgisi

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

     

İlhanlı soylularının mumyaları, Amasya Müzesi’nde

İlhanlı soylularının mumyaları, Amasya Müzesi’nde

Mumya dendiği zaman akla ilk olarak Mısır mumyaları gelir. Ama buradakiler Anadolu Mumyaları ve Mısır mumyalarından pek çok açıdan farklılar.

Dünyada bilinen, iç organlarıyla birlikte mumyalanan tek örnekler olma unvanına sahip İlhanlı soylularının mumyaları, Amasya Müzesi’nde sergileniyor.

Amasya müzesinde sergilenen Anadolu mumyaları, gerek yaşadıkları kültür dönemi, gerekse koruma yöntemleriyle benzersiz özellikler taşıyor.

Mumyalar bölümünün ziyaretçilerin en fazla ilgisini çeken kısımlardan biri olduğunu belirten Amasya Müzesi Müdürü Celal Özdemir, “Müzeye gelen ziyaretçiler ilk önce mumyaları görmek istiyor. Mumyalardan 4′ü çocuk, 4′ü yetişkin olmak üzere toplam 8 adet mumya sergiliyoruz. Mumyalarımızın diğer özelliği ise Müslüman olmaları ve iç organlarının içerilerinde bulunuyor olmaları. Müzemize 2002 yılında ‘National Geographic’ kanalı araştırmacıları geldi ve mumyalar üzerinde endoskopik incelemelerde bulundu ve röntgenleri çekildi. İnceleme esnasında iç organların hala mumyalar içerisinde olduğu tespit edildi. Özellikle çocukların yaşamış oldukları, beslenmeden kaynaklanan hastalıkları dahi tespit edildi. Mumya dendiği zaman akla ilk gelen Mısır mumyalarıdır. Ama buradakiler Mısır mumyalarından farklı. Çünkü onardaki mumyaların tamamının iç organları çıkartılmış. Bizdekilerin ise içi organları halen içerlerinde.” dedi.

Amasya Müzesi’nde mumyaların dışında, 6 bin civarında arkeolojik eser bulunduğunu aktaran Özdemir, “Müzemizde ve depolarda teşhir ettiğimiz 12 bin 500 civarında sikkemiz mevcuttur. Bunun yanında 4 bin 500 adet etnografik olmak üzere toplam 23 bin civarında eser sergilemekteyiz. Arkeoloji bölümünde burada görmüş olduğunuz, Orta Karadeniz bölgesinin neolitik diyebileceğimiz, milattan önce 6 bin 500 yıllarına ait, Doğantepe beldesinde 2006 yılında yapmış olduğumuz çalışmalar sırasında, şu anda Anadolu’nun 7 bin yaşındaki en yaşlı bebeğini bulduk. O kazıda elde ettiğimiz buluntuları ve aile mezarlığını tek bir vitrin halinde Amasya’ya gelen ziyaretçilerimizin beğenisine sunuyoruz. Ayrıca müzemizde arkeoloji vitrininde teşhir ettiğimiz en önemli eserlerden birisi de Hititler dönemine, milattan önce 1400 yıllarına ait. Yine Doğantepe beldesindeki çalışmalarda bulunmuş olan, Dünyada eşine nadir rastlanan fırtına tanrısı diye bilinen, ‘Teşup Heykelciği’ni de burada sergilemekteyiz. Amasya’nın kronolojisi milattan önce 6500’lü yıllardan başlayıp, Cumhuriyet’in başlangıç yıllarına kadarki eserleri müzemizde rahatlıkla gelip görebilirler. Amasya müzesine herkesi bekliyoruz.” diye konuştu.

08.03.2012 Samanyolu Haber

Yorum

Henz yorum yazlmam.

Yorum yaz

Yorum gndermek iin ltfen ye girii yapn.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.

YENİFORUM SON KONULAR

Sayfa oluşturulma süresi: 0.45 saniye
14,580,415 Tekil Ziyaretçi