Bal Grntle

Bal Yazdr
Özellikli Makinalar
ibrahim
bu siteyi google aracılığı ile buldum gerçekten harika bir site biraz içerik eksikliği var ama eminim çok iyi olacak çünküü kuruluş tarihi bakımından çok yeni olmasına karşın eksiklerinin olmasına rağmen çok iyi içerik var ecde nin konularını öelikle beğendim çok emek sarfetmiş ellerinize sağlık umarım diğer define siteleri gibi reklem değildir tşkler yeni defineharitasi bize daha fazla yardımcı olmanız dileğiyle.İbrahim

mursel
ben burada reklam rastlamadım hiç bu siteye göveniyorum ve reklemın olmamasını diliyorum herkesin ellerine sağlık reklemsız bir paylalşım dileğiyle byessss

ecde
arkadaşlar bir kaç göndür buralardan uzağım kimsenin bu konuya bir şey eklemediğini bu gön gürdüm özüldüm doğrusu ben bana döşeni yapmaya çalışıyorum bir kaç cihaz tanıtım peki bu cihazlar konusunda kimsenin bir bildiği veya araştırma yaptığı yokmu sizlerdende bir katkı brkliyorum ki daha iyi birşeyler öğrenelim yoksadece benim yazmamla olsa yazar dururum sizlerin değerli yorum ve katkılarınızı bekliyorum esirgemeyin lutfen Frown

ecde
"özür" sevgili mursel bizden nokta dedektörünün yeni serisi king'in fiyatını istemişsin mesajını gözden kaçırmışım lutfen mahzur gör halbuki ben bu cihaz için bir zat ana merkezle görüşmüştüm bütün bilgileri almıştım cihazın fiyatı 7500 tl açıklamadaki bütün aksesuarlarla birlikte.Bir daha sizleri bekletmemek umuyduyla esen kalın.Ecde

The world
EXP PRO 5000 HAKKINDA BİR BİLGİSİ OLAN LUTFEN YAZSIN TŞKLER
Dzenleyen The world Dzenleme Tarihi: 22-09-2008 01:46

ecde
EXP 5000 PRO nun tanıtımını yapmadan önce şunu belirtmekte fayda var bir defa bu cihazın fiyatı kendi başına bir define diyebilirim çönkü cihazın fiyatı gerçekten uçuk yani anlayacağın bir definecinin bu cihazı alması için bir defa kendi definesinin hazır olması lazım cihazın şu anki fiyatı 80 bin tl sevgili the world

ecde
eXp 5000 profesyonel kullanim için en yeni teknoloji ile üretilmis bir ölçüm cihazidir. Sandik, boru,metal gibi gömülü objeleri ve tabiki yeraltindaki oyuk ve mezar odalari,mevcut olan video gözlükleri ile hemen görülebilir. Ayrica video gözlükleri gece aramalari için de çok iyidir ve ayni zamanda gün içersinde kullanilirken günes isiginin rahatsizlik vermesini önler.

Öz donanim ve kolay tasima
eXp 5000;farkli alanlarda kullanimi kolaylastiran, tutma kayisi ile tasinabilir kontrol ünitesine sahiptir. Öz donanimi sayesinde bu cihazi zorlu arazilerde de tasimak kolaydir.

Ölçülen verinin hizli olusumu 25 m derinlige kadar olan ölçümleri harika bir çözünürlükle yapar.Kaydedilen veriler pc modülü ile hemen olusturulur ve video gözlüklerinden görünür hale gelir. Mümkün olan ölçümlerin miktari sinirsizdir ama sadece 64 MB saklama kapasitesi ile limitlendirilmistir. 3D yazilim programi ile sonuçlarin analizinin yapilmasi için, toplanan bütün ölçüm verileri bilgisayara aktarilir. Grafiksel görüntülerin gün ve saati otomatik olarak kaydedilir ve teker teker bölge saatine göre ayarlanabilir.
GPS Alicisi
GPS alicisi,kaydedilmis ölçümlerin kendine uygun ölçüm alani ile ilgilidir. Ayni zamanda GPS sistemi istediginiz koordinatlari yönlendirebilmeniz için de kullanilir.
Istege bagli aksesuarlar Özel amaçlar için, eXp 5000 degisik antenlerle desteklenebilir.
GPR anten (25cm , 50cm , 75cm , 100cm)
Metal ayrim için anten
Tünel ve oyuk bulmak için anten
Zemin görüntüsünün yüksek çözünürlülügü için Super Sensor.
VLF gönderici(4 parça)

VLF Gönderici
Görüntü alinacak arazinin dört bir kösesine monte edilen VLF Senderlar,arazideki manyetik parazitlerin ve minerallerin etkisini minimuma indirerek çok daha temiz bir görüntü alinmasini saglar.Diyor exp pro'yu tanıtan site bende bunları oradan kopyaladım sadece kopya onun için daha fazla bir şey yazmam söz konusu değil onun için sadece bulduklarımla yetinmem gerek umarım işinize yarar...Saygılar

ecde
Sevgili dostlar hasan bey adında bir arkadaş bir firma hakkında şikayetlerini belirtmiş konunun mağdurlarından olduğunu yazmaış bu konu çiddi bir iştir dedektörler konusunda bir çok yazı yazdık sevgili dostlarımızda epeyce birşeyler yazdı ama yinede kandırılanlar oluyor demekki bazılarımız iyice arartırmadan birşeyler almaya kakışıyoruz sevgili site sakinleri size tekrar tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum bir cihaz alacaksanız kesinlikle burada veya başka bir yerden okudüklarınızdan yola çıkarak cihaz almayın gidin ararştırın gerekirse firmaya gidip evraklarını bile araştırın bu sizin iyiliğinize olacaktır bizler burada bazı cihazlar tanıtıyoruz eğer almaya karar verdiyseniz kesinlikle iyi araştırın internet denen bir canavar duruyor kaşınızda paralarınınızı ve emeğinizi kimseye kaptırmamanız umuduyla saygılar ecde

ecde
sevgili define haritasi ekibi ve ve değerli üyeler sizin ve tum islam aleminin mubarek ramazan bayramlarını kutlar hepinize esenlikler dielrim.ecde

olgun1999
VERDİGİNİZ BİLGİLER ÇOK GÜZEL DAHA YENİ KATILDIM BU SİTEYE VE KESİN BİLDİĞİM BİR ÇOK YER VAR AMA ALANI BİLİYORUM SADECE TAM YER TESPİT ETMEK İSTİYORUM VE BUNUN İÇİN PİYASADA EN İYİ OLAN DEDEKTÖR YADA CİHAZ HANGİSİ BU KONUDA BİLGİLENDİREBİLİR MİSİNİZ.BİRDE ESKİ YILLARDA ALTINI BİR MADDE İLE KARIŞTIRTARAK TOPRAK GÖRÜNTÜSÜNE GETİRİYORLARMIŞ BU DOĞRUMU EĞER DOĞRU İSE GERİ ESKİ HALİNE NASIL GETİREBİLİRİZ ŞİMDİDEN SİZE VE TÜM ARKADAŞLARA VERECEKLERİ BİLGİLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM... İYİ ÇALIŞMALAR
hayatta tek mülk sahibi allahu tealadır

diclem
altın nitrik asitle karıştırılınca toprak rengi alırmış. yüzde 50 toprakla karıştırılınca tam toprak görüntüsü veriyormuş. duyduklarıma göre ısıtarak yada kuyumcuların bildiği ve şimdi hatırlamadım bir yöntemle ayrıştırılıyormuş.selam ve dua ile.

ecde
Sevgili olgun dikkat ederseniz forumda bir çok cihaz tanıtılmış bunların heside kendi çapında özellikleri olan cihazlardır bizler burada sadece cihaz tanıtırız gerisi size kalmış şu cihaz iyidir demek için o cihazı bir zat kullnmış olmak gerek çönkü cihazların özelliklerinden çok kullanıcı özelliği çok mühim özellikle jeo sonar 3 d sistemi ile çalışan cihazlar çok revaçta tabi bunları alırken dikkat edilmesi gereken hususlar var bunlarla ilgili forumda geren açıklamalar yapılmış size bir cihaz tavsiye etmek yerine size jeo sonar 3d sistem ile çalışan cihazları tavsiye edebilim gerisi hem bu sitede verilmiş bilgiler hemde başka sitelerdende verilmiş bilgileri araştırmanız size daha iyi bir yol gösterecektir.Sizin birde altın ile ilgili bir sorunuz var bunun için fazlaca bir bilgiye sahip değilim dilclem'in yazdıklarından fazlasını bilmiyorum fakat araştırma şansım var bunun la ilgili araştırma sonuçlarını en kısa sürede bu sitede bulabileceğini söyleyebilirim.Saygilar ecde

vedat007
ecde tarafından yazılan metin:
sevgili efsane ben buraya daha yeni takıldım daha önce görüştüğümüz sitelerde neden ayrıldiğimı az çok biliyorsun fakat buraya hız bir başlangıç yapmaktan ise biraz daha dengeli yol almayı tercih etmemin sebebebi konuları takip edecek olan arkadaşalrın sıkılmadan konular içinde boğulmadan takip etmeleri sizin gibi gerçekten hızlı takipçileri memnun etmek için biraz daha zamana ihtiyaç var burada umuyorum burada çok daha ileri konuları paylaşacağız yakında birazcık sabır tşkler...

GÖRÜNTÜ SİSTEMLERİ:

Toprakaltı radarları denilen GPR’lar dedektörlerden farklı bir teknoloji olan elektromanyetik pulse sinyalleri ile çalışır.Dolayısıyla derinlikleri dedektörlerden çok fazla ve ölçülebilirdir.
Laptop veya masa üstü bilgisayarlar ile çalışan bu cihazların toprak altına gönderdiği sinyallerin derinliğini çok gelişmiş bir yazılım vasıtasıyla bilgisayarınızın ekranından görebilirsiniz.
GPR’ların çalışma prensibi: Cihaz tarafından toprakaltına gönderilen elektromanyetik pulse sinyalleri aynı anda geri alınır.Toprak altında herhangi bir anomaliye çarpan sinyaller cihazın içindeki gelişmiş yazılım vasıtasıyla 3 boyutlu görüntüye çevrilir.Alman OKM firmasının modellerinin çeşidine göre farklı ve ölçülebilen derinlikten 3 boyutlu görüntü almak mümkündür.
Toprak cinsine ve obje boyutlarına göre derinlik değişkenlik gösterir.
her zaman dediğimiz gibi siz yinede iyice emin olmadan kendinizi bilgilendirmeden bu işe başlamayın yoksa sadece kirası bile kimilerine yeterince fazla gelebilir.saygılar

xgr59
s a. syn ecde sizden jeosonar3d cihazı ile bir bilginiz varsa bizlerle paylaşmanızı rica etsem bende bu aletten var ama randıman alamadım daha toprak ayarı değişkenliğini çözemedik otomatik takip yok bu cihaz hakkında genel anlamda fikriniz şimdiden teşekkürler Frown

ecde
sevgili xgr59 jeo sonar3d sistemlerini bir çok kex yazdık okumadıysan lutfe n birkez daha yazdıklarımızı gözden geçir ve de sevgli dostum casper'sorabilirsin bu konuyu eminim sana daha faideli bilgiler verecektir saygılar ecde

ecde
METAL DEDEKTÖRÜ NERELERDE KULLANILIR MERAK EDENLER BUYRUN

Metal detektörler birçok alanda kullanılmaktadır. Askeri kuruluşlar antitank ve antipersonel mayınlarının yerini bulmak için, yer altındaki bomba, mermi ve tuzakların yerini bulmak için metal detektörleri kullanmaktadırlar. Savaşta vücuda giren mermi ve şarapnel parçalarının tam yeri röntgene gerek kalmadan çok çabuk olarak detektörle tespit edilebilmektedir. Belediyeler, telefon işletmeleri, elektrik ve su dağıtımı yapan kurumlar kazılardan ve yol çalışmalarından dolayı, veya asfalt kaplanmasından dolayı kanalizasyon ve mazgal kapaklarının yerleri kaybolduğunda bunların eski yerlerini bulmak için metal detektörleri kullanmaktadırlar, keza boruların, kabloların, vanaların ve kontrol kutularının tam yerlerinin bulunması için detektör kullanılması gerekmektedir. Polis ve diğer emniyet kuruluşları arazide saklanmış silahları detektörle bulmaktadır. Güvenlik güçleri insanların üzerlerinde veya çantalarında sakladıkları ateşli ve ateşsiz silahları metal detektörleriyle bulmaktadır. Arkeologlar metal obje aramalarını detektörle yapmaktadırlar. Veterinerler saman ve ot arasında balya teli, çivi, metal parça yutup hastalanan hayvanları detektörle kontrol etmektedirler. Sanayi kuruluşlarında üretim makinelerine giren hammadde içindeki metal kirlenmesi metal detektörleriyle önlenmektedir. Üretim hattından çıkmış çeşitli sanayi ürünleri de üretim makinelerinden kaynaklanan metal kirlenmesine karşı metal detektörü kontrolünden geçirilmektedir. Bütün dünyada yaygın bir merak olan geçmiş devirlerde gömülmüş altın, gümüş para ve definelerin aranması da metal detektörleriyle yapılmaktadır sizlerinde bunları alırken amaçlarının genelde ne olduğunu iyi araştırın başarılar

ecde
DEDEKTÖRLER HAKKINDA BİLMEK İSTEDİĞİNİZ BİRÇOK ŞEY BU YAZIDA VAR!

Daha öncede belirttiğimiz bazı konularıda içermekle beraber biraz daha kapsamlı ve bir arada bulunmanın rahatlığıylaya kolay gele dostlar

Dedektörler ne kadar derinden bulabilir ?

Bazı dedektör satıcılarının yanıltıcı beyanları...

Dedektör almak isteyen kişi, dedektör satıcısına sorar: “Bu dedektör kaç metre derinden bulur ?”

Bazı satıcıların bu soruya şöyle cevap verdikleri görülür:

Bizim dedektörlerimiz 8 metre derinlikten bulur.

Bizim şu model dedektörümüz net 6 metre çeker.

Bizim dedektörümüz 6 metre derinliğe sahiptir.

Bu anlatım üzerine müşteri olan kişi dedektörü satın alır. Bu kişi bir süre sonra fark eder ki elindeki dedektör gömülen bir metal eşyayı 1 metre bile derinden bulmamaktadır. Hatta 50 cm derinden bile bulmamaktadır. Dedektörü satın alan kişi aldatıldığını düşünür.

Ortada dedektör satıcısının dedektörü satabilmek için gizlediği bazı gerçekler vardır. Hatta daha da kötüsü bazı satıcıların dedektörü satabilmek için söyledikleri yalanlar da vardır.

Şimdi olayın gerçek yüzünü açıklayalım:

Dedektör satın alacak kişi dedektörün belli bir menzili olduğunu ve cihazın bu menzil içine giren metal cisimleri – cisimler küçük de olsa, büyük de olsa - bulabileceğini düşünmektedir. Yanılmaktadır: dedektörler küçük cisimleri ancak çok yakından bulabilmektedir; cisim büyürse dedektörün bulma mesafesi artmaktadır. Burada soruyu soranın konuyla ilgili derin bilgisinin olmaması normaldir. Gerçekte ise Elsan markası taşımayan dedektörler bir çay tabağı büyüklüğündeki eşyaları 30 - 60 cm derinden, bir yemek tabağı büyüklüğündeki eşyaları 50 - 100 cm derinden, bir gaz tenekesi büyüklüğündeki eşyaları da 1,2 metre derinden bulabilmektedir. Dedektörü deniz kenarında rıhtıma götürür, orada demirli olan dev bir vapurun metal gövdesine yaklaştırırsak belki o dedektör bu dev vapuru 6 metre mesafeden bulabilir!!...

Dedektörün 6 metreden bulur 8 metreden bulur gibi en büyük cisimlerde ulaşılan (sözde !) menzilleri, kullanıcının hiçbir işine yaramaz. Çünkü kullanıcı toprak altında vapur büyüklüğünde bir şey aramamaktadır.

Üstelik işin daha da kötüsü metal cisim toprağa gömülmeden dedektör onu mesela 1 metreden bulabiliyorsa, bu metal cisim toprağa gömüldüğünde dedektör onu artık bu mesafeden bulamamaktadır. Bazı ıslak ve demir mineralli topraklar dedektörün menzilini fevkalade azaltmaktadır. Dedektör havada 1 metreden bulduğu bu cismi -böyle kötü özellikli topraklarda- ancak 40 – 50 cm derinden bulabilmektedir!

Dedektör satıcılarının bazılarında size söylenen her söze de itibar etmeyiniz. Bazı satıcılar ellerindeki dedektör, 1 metre çapındaki metal bir eşyayı ancak 1,5 ila 2,5 metre mesafeden bulabildiği halde, 6 metre mesafeden bulur diye satmaktadırlar. Yalan beyanlarını daha ileriye götürüp, dedektörlerinin 1 metre çaplı metali 8 metreden bulduğunu söyleyen satıcılar da vardır. Eğer siz gözünüzün önünde dedektörün denenmesini isterseniz, minareyi çalan kılıfını hazırlar misali şöyle anlatımlarla karşılaşabirsiniz:

“Dedektörü bu ortamda deneyemeyiz, araziye götürüp denemek gerekir, zaten bizim dedektörümüz havadan iyi bulmaz, cismin gömülmüş olması ve senelerdir toprak altında bekliyor olması lazımdır. Bu yalandır, şunu bilin ki havada yeteri menzili sağlayamayan cihaz toprak altında hiç sağlayamaz. Dedektör bina içinde denenebilir, bu mümkündür.

Bir dedektör satıcısı da, müşterisini kendi arazisine götürüp, orada daha evvelden yüzeye yakın gömdüğü bir cismi dedektöre tespit ettirip, dedektörünün metrelerce altta bir cisim bulduğu yalanını söylemekteydi.

Başka bir dedektör satıcısı da dedektörünün bir yüzüğü 3 metre mesafeden bulduğunu söyleyip, deneme sırasında yüzük üç metreye yaklaştırılınca dedektörü gizli bir telsiz vericisi ile müşteriye fark ettirmeden öttürmekteydi.

Başka bir dedektör satıcısı da dedektörünün cisimleri ne kadar uzaktan tespit ettiğini ispat etmek için dedektöre metal cisim yerine kendi yaptığı özel bir cismi yaklaştırmaktadır. Bu cismin içinde dedektörle aynı frekansa ayarlanmış bobin - kondansatör ikilisinden oluşan bir rezonans devresi vardır. Bu rezonans devresi tepsi büyüklüğündedir ve ziftle kaplanmıştır. Bu özel cisim dedektöre 6 metreden tesir edip dedektörü öttürmektedir. Bu şekilde dedektörün bir tepsiyi 6 metreden bulduğu (sözde !) ispat edilmektedir. Ancak bu özel cisim yerine metalden yapılmış gerçek bir tepsi kullanılırsa dedektörün menzili bu sefer 2 metreye düşmektedir. Bu olay günümüzde de devam edip gelmektedir. Lütfen dikkat ediniz ve aldanmayınız.

Test için dedektör üreticisinden dedektörü ayarlayıp dedektörden uzaklaşmasını rica ediniz. Test için kullanılan (hakiki) metal cismi siz yaklaştırıp uzaklaştırınız. Böylece bir tepsinin ne kadar uzaktan bulunduğunu görünüz ve aradaki mesafeyi metreyle ölçünüz. (Ölçmezseniz, iki metrelik yere “işte burası dört metredir” diye iddia edilebilir)

Elsan firması her zaman doğruluktan yana olmuştur. Malının satışını artırmak için yalana ve sahtekarlığa yönelmemiştir. Öncelik para kazanmak değildir. Dünya malı dünyada kalacaktır, daha sonra da herkes ahirette Allah’a hesap verecektir.

Elsan firması her müşterisini doğru bilgilendirme gayreti içindedir.

Evet, dedektörler birçok kimsenin umduğu gibi çok fazla derinden bulmaz. Ama Elsan dedektörleri çok çeşitlidir ve bazı modellerimiz başka marka dedektörlerin ulaşamayacağı derinliklere ulaşırlar. Bizim müşterilerimize söylediğimiz sözlerden biri de şudur:

“Belki aradığınızı bulamayabilirsiniz. Ama Elsan cihazıyla bulamadıysanız, başka cihazla hiç bulamazsınız!

Bir dedektörün arama derinliği pek çok faktöre bağlıdır. Bunlar özet olarak şöyle sıralanabilir:

1- Dedektörün elektronik cihazının temel özellikleri.

2- Dedektörde kullanılan arama başlığının büyüklüğü.

3- Aranılan cismin yüzeyi ve cismin toprak altında duruş şekli.

4- Aranılan cismin kütlesi (ağırlığı).

5- Cismin yapıldığı maden türü (altın, demir, bakır gibi)

6- Cismin gömüldüğü toprağın mineral yapısı ve rutubeti.

7- Cismin gömüldüğünden beri geçen süre

8- Dedektörü kullanan kişinin dedektörü kullanmaktaki ustalığı ve tecrübesi.

ve daha öncede belirttiğimiz hava testi unutulmasın mutlaka uygulayın saygılar.ecde
Dzenleyen ecde Dzenleme Tarihi: 29-10-2008 00:26

ecde
Toprak altındaki defineler nasıl oluştu merak ediyormusunuz?
evetmi dediniz çok basit buyrunGrin

Zenginlerin gömüleri: Eski zamanlarda, insanların servetlerini güven altına alma ihtiyacı, kişileri servetlerinin bir kısmını toprağa gömerek saklamaya sevk etmiştir. Geçmiş tarihlerde paraların yatırılacağı ve korunacağı bankalar yoktu, pek çok yerde insanlar kendi güvenliklerini kendileri sağlamak zorundaydılar. Geçmişte kurulu bir devlet içinde yaşanıyor olsa bile bu devletin güvenlik güçleri herkesi koruyacak kadar yeterli değildi. Devletin askeri gücü ancak büyük şehirlerde mevcuttu. Bu askeri güç daha çok devleti korumakla yükümlüydü. Bilhassa kırsal kesimde, evleri çok muhkem olmayan bir çok zengin kişi paralarının bir kısmını toprağa gömerek sakladı. Bu paraların bir kısmı çeşitli sebeplerden dolayı toprak altında kaldı. Bu paraların toprak altında kalma sebeplerini şöyle açıklayabiliriz: parayı gömen kişinin ani vefatı, bu kişinin çıkan bir savaş nedeniyle, parasını emniyetli olmadığı için yanına almadan bölgeyi terk etmesi, bölgede çıkan salgın hastalıkların ve başka tabii afetlerin bu kişiyi göçe sevk etmesi, parayı gömen kişinin gömülen paraya ihtiyacı olmaması nedeniyle parayı bir daha çıkarmaması, gömülen paranın kanuni yoldan elde edilmemiş bir para olduğu için çıkarılması sakıncalı olduğu için hep orada kalması v.s.
Ganimet gömüleri: Savaş sırasında bir yeri işgal eden askeri kuvvetler, o bölgedeki insanların varlıklarına ve servetlerine el attılar. İşgalciler bölge halkından kapabildiğini kaptılar. İlerde, sulh zamanında savaşta elde ettikleri ganimeti rahatça harcayabilmek ve diğer arkadaşlarına da kaptırmamak için bu işgalciler ganimetlerini bir süreliğine toprağa gömdüler. Bunlardan bazıları o günden bu yana hala toprak altındadır. Aynı şekilde savaş bölgesinde oturan yerli halk ta düşmana servetini kaptırmamak için servetini toprağa gömdü. Toprağa gömmek emniyetli bir saklama şekliydi ( O zamanlar metal dedektörleri yoktu

Yöneticilerin gömüleri: Halktan toplanan paralar ve devlete ait servet devletin menfaati öyle icap ettirdiği için kral, prens, vali, derebeyi gibi yöneticiler tarafından bazen toprağa gömüldü. Gömülme sebeplerine şöyle örnekler verilebilir: servetin kötü amaçlı siyasi rakiplerin geçmemesi için , devletin işgal tehdidi altında olması sebebiyle, devletin eşkıya karşısında acze düşmesi sebebiyle v.s. Bazen de şahsi menfaatler uğruna devletin serveti yöneticilerce kaçırıldı ve gömüldü. Bundan amaç iktidardan ayrılınca, yöneticinin, eşiyle dostuyla, çocuklarıyla beraber eski zenginliklerini devam ettirebilmeleriydi.

Dini inançla ilgili gömüler: Üç büyük dinden (İslamiyet, Hıristiyanlık, Musevilik ) önce de insanlar ölümden sonra dirilişe inanırlardı. Ölüler dirildiklerinde kendilerine lazım olacak eşyalar yanlarında bulunsun diye şahsi eşyalarıyla gömülürdü. Bazı dini inanışlarda, ölümden sonra dirilişe inanılmasa bile, yörenin adeti ölüyü şahsi eşyasıyla beraber gömmekti. Ölü zenginse mezarın içinde bir servet oluşuyordu. Mısırda firavunlar piramitler içine büyük servet eden eşyalarla gömülmüşlerdir. Türkiyede de bir çok höyükten çok miktarda eşya çıkmıştır. Eskişehir yakınlarındaki Frigya Kralı Midas'ın höyüğünden (300 metre çapında 80 metre yüksekliğindedir.) bir müzeyi dolduracak kadar eşya çıkmıştır. Bu eşyalar höyüğün yanındaki müzede görülebilir. Keza bazı kavimlerde ölü gömülürken mezara herkes zenginliğine göre para atardı, bu ölüyü uğurlama ve cenaze töreninde hazır bulunanların ölüye son hediyeleriydi.

Eşkıya gömüleri: Köy basan, kervan yolu kesen ve dağlarda yaşayan eşkıyalar çaldıkları paraları toprağa gömerek gizlerlerdi. Bu paraları tekrar bulabilmek için de o yöreye çeşitli işaretler bırakırlardı.

Göçe zorlanmış azınlıkların paraları: Osmanlı Devletinin son zamanlarında devletin güvenliğinin sağlanması ve isyanları önleyebilmek için başta Ermeni asıllı olanlar olmak üzere bazı azınlıklar bulundukları yerden başka bölgelere göç etmeğe zorlandılar. Bu göç esnasında bazı kişiler güvenli olmadığı için servetlerini yanlarında götürmeyip eski oturdukları mıntıkalara gömdüler. Amaçları ortalık yatışınca geri dönüp güvenli bir şekilde servetlerini yeni yerlerine götürmekti. Bu gömüleri tekrar bulabilmek için gömü yerlerine manidar işaretler bıraktılar. Ancak geri dönüş herkes için mümkün olmadı bazı servetler toprak altında kaldı.
Dzenleyen ecde Dzenleme Tarihi: 29-10-2008 00:21

ecde
Görüntülü cihaz, ekranlı cihaz, yeraltı kamerası,gpr,vs yeraltı radarları nedir?

Avcıların birbirlerine anlattıkları hikayelerin sonu gelmez. Teşbihte hata olmaz; Tüfekle bir attım yedi tilki birden vurdum misali avcıların atmaları tutmaları ve uydurma hikayeleri çoktur.

Define arayanlar da aslında define avcısı diye de adlandırılırlar. Hal böyle olunca define avcılarının da hikayelerinin sonu gelmez. Onlarda da şöyle hikayeler ağızdan ağza dolaşır: Biz bulamadık ama Türkiyenin falan zengin adamında görüntülü cihaz varmış, toprağın içinde ne varsa ekranında gösteriyormuş, zaten bu adam esas servetini define bularak yapmış.

İşin gerçeği şudur: Toprağın altındaki eşyaları ekranında resim olarak, hakiki şekliyle gösteren bir cihaz yoktur. Toprak saydam olmadığı için ve toprağı oluşturan maddeler de homojen (her tarafta aynı fiziksel, aynı kimyasal özellikte) olmadığı için toprak içinde herhangi bir dalgasal enerjiyi düzgün olarak kullanma imkanı yoktur. Toprağa görünür ışık ve lazer nüfuz etmez. Toprağa elektromanyetik dalgaların ancak düşük frekanslı olanları nüfuz edebilir. Very Low Frequency tabir edilen çok düşük frekanslı sinyaller dedektörler tarafından kullanılmaktadır ve bunların da frekansı 10 kHz civarında olup, dalga boyları 30 km civarındadır ve bu dalgaların toprak içindeki eşyaların şekillerinin incelenmesinde kullanılması imkansızdır.

Elektromanyetik dalgaların 10 MHz - 1000 MHz frekans bandı toprağa daha zor nüfuz etmesine rağmen, teknolojinin sınırları zorlanarak "Ground Penetrating Radar" denilen GPR yeraltı radarları yapılmıştır. Ekranı olan ve ekranında yeraltına gönderilen elektromanyetik dalgaların yansımasını gösteren bu radarlar, yeraltındaki eşyaların şeklini göstermezler.

Uçaklarda ve gemilerde bulunan hava radarlarının kullandıkları giga hertzler mertebesindeki çok yüksek frekanslı sinyaller bir yüzeyden yansıdıkları vakit yüzeyin şekli hakkında bilgi içerebilir. Ancak toprağa da maalesef çok yüksek frekanslı sinyaller nüfuz edemiyor, toprağa çarptıklarında yüzeyden yansıyorlar. Toprakta, denizcilikte kullanılan sonar cihazının da kullanılması mümkün değildir. Toprak ultrason dalgalarının yol alması için uygun bir ortam değildir. Röntgende kullanılan X ışınlarının toprakta nüfuz kabiliyetleri 10 cm.ler civarında olmakta ve bunların cihazları da portatif olamamaktadır.

Bu sebepten teknik olarak toprağın içindeki cisimlerin hakiki şeklini ekranda görmek mümkün değildir.

Define avcılarının anlattıkları: dürbün gibi cihaz varmış, yerin altını gösteriyormuş; kamera varmış yeraltını gösteriyormuş, fotoğraf makinesi varmış yeraltındaki eşyaların resmini çekiyormuş, ekranlı veya görüntülü cihaz varmış ekranında yerin altındakileri gösteriyormuş sözlerinin hepsi uydurma, safsata sözlerdir. Böyle sözlere itibar etmeyiniz. Böyle cihazların peşine düşmeyiniz, ya vaktinizi boşa harcarsınız, ya da karşınıza sahte bir cihaz çıkar.

Bazı uyanık kimseler sahte görüntülü cihazlar ürettiler. Bu cihazların bir kısmı dizüstü bilgisayar ihtiva etmektedir. Bu bilgisayara öyle bir program yüklenmiştir ki adeta yeraltını gösteriyormuş izlenimini vermektedir. Bunların sahte olduğunu şöyle test edebilirsiniz: aynı yer için iki veya daha fazla tarama yaptırın, her defasında ekranda başka resimler elde edeceksiniz. Çünkü cihaz yerin altını göstermiyor. Her taramanın farklı yerde yapılacağı farzedilerek programı yapıldığından, bu program, her seferinde farklı resimler üretiyor. Siz yerin altını değil, programın ürettiği sahte resimleri izliyorsunuz!!

Bazı sahte bilgisayarlı cihazlar da ekranında kırmızılı, mavili, yeşilli bulanık resimler üretirler, ve bu resimlerin sizin bulmak istediğiniz define ile hiç alakaları yoktur. Bunların bir kısmı da yerin manyetik alanındaki değişmeleri ekrana renkli karmaşık resimler olarak getirir. Halbuki siz yerkürenin manyetik alanını ölçmek istemiyorsunuz. Define bulmak istiyorsunuz. Aradığınız altın, gümüş gibi cisimler yerin manyetik alanını değiştirmezler. Bu cihazlar kıymetli madenleri bulamazlar. Bu cihazlar topraktaki manyetik demir minerallerinden etkilenirler ve toprağa gömülmüş demir kütle varsa ondan etkilenirler. saygılar.ecde
Dzenleyen ecde Dzenleme Tarihi: 29-10-2008 00:18

ecde
Çubuk, şakül, alan tarama cihazı, uzun menzilli antenli tarayıcılar, lazerli tarayıcı vs vs ? Dedektörlerin arama derinlikleri birkaç metre olduğundan bu mesafe bazı kişileri tatmin etmemektedir. Bazı kişiler istiyorlar ki arazide bir tepenin üzerine çıksınlar, ellerinde bir alet olsun, bu alet de etrafı tarasın ve yüzlerce metre öteden altın, gümüş, define ne taraftaysa bu alet, aranılan kıymetli bu şeylerin yönünü göstersin.

Çok güzel de (!), gerçekten böyle bir şey olabilir mi?

İnsanlar sözümüz meclisten dışarı- bazı zamanlar gerçekle ve akılla bağdaşmayan şeylerden medet ummuşlardır. Ta ilk insanlarda şöyle bir tablo görüyoruz: insanlar güzel bir odun kütüğünü alıyorlar, onu biraz yontup şekil veriyorlar, sonra onu getirip köyün meydanına dikiyorlar ve diyorlar ki bu bizim ilahımız oldu, biz ona tapacağız, ona kurbanlar keseceğiz, o da bizim köyümüzü koruyacak, bize bereket verecek. Olur mu ? putpereste sorarsanız pek güzel olur!

Bir de buna benzer olarak şakülle arama şekli vardır. İnsanlar bir ipe bir nesne bağlıyorlar, sonra ipin ucundan tutuyorlar. Bir müddet sonra elin sabit duramamasından ötürü ipe asılı nesne bir tarafa doğru sallanmaya başlıyor, bunun üzerine insanlar diyorlar ki işte şakül definenin yönünü tespit etti, haydi o tarafa gidelim! Bazı iddia sahipleri şunu da söylüyorlar: ipe asılı nesne altın olursa, şakül altını bulur, ipe asılı nesne gümüş olursa şakül gümüşü bulur. Bilimsel olarak bu mümkün değildir. Kişi şakülü, elini kıpırdatmadan tutarsa veya daha iyisi şakül ipinden bir yere asılırsa, şakül hiç sallanmaz. Aşağıdaki resimde hazneli bir şakül görülüyor. Haznesine altın konulursa altına, elmas konulursa elmasa, kağıt para sıkıştırılırsa kağıt paraya sallanıyormuş! Kullanana kolay gelsin!

Yapılan çubuk ve şakül denemelerinde şunu gördük. Bir çubuk (veya şakül) kullanana bir altın eşya getirip, çubuklarının ona dönüp dönmediği göstermesini istediğimizde iki türlü izlenim elde ettik: 1- Çubuk (veya şakül) ileride görülen altın eşyayı göstermedi, başka istikametleri gösterdi. 2- Bazı çubuk sahibi elini oynatarak çubuklarını getirilen ve karşıya konulan altın eşyaya döndürdü. Bunun üzerine bu şahsa Altının nerede olduğunu gördüğün için çubukları öyle döndürüyorsun dedik ve altını saklayalım öyle bul dedik. Altın saklandıktan sonra çubuk sahibi, altının nereye saklandığını umduysa çubuklarını o yöne çevirdi ve başarısız oldu. yalnız ilmen zeytin ağacının ve findık ağacından yapılarak özerine ayeti kerimeler yazılarak suyun yerini tespit ettikleri gerçektir bunuda bilmekte fayda vardır

İnsanlar, psikolojik olarak ve gayri ihtiyari olarak çubuklarını ve şaküllerini kalplerinin kanaat getirdiği yöne yöneltiyorlar, ama bu yön aradıkları cismin yönü olmuyor.

Bir yöntemin başarılı ve bilimsel olabilmesi için her uygulandığında doğru netice vermesi gerekir. Elsan dedektörleri altın bir cisim menzilleri içindeyse her zaman sinyal verirler. Ancak çubuklar ve şaküller yanlarında büyük altın kütlesi olsa da bazen sağa bazen sola yönelirler. Bunların hareket etmesinin yegane sebebi elin kıpırdamasıdır, civarlarındaki altın ve gümüşten etkilenmezler. Bunlarla boşuna uğraşılmamalıdır.

Uydurma cihazlar:

Ancak define arayan insanların defineyi uzaktan bulma istekleri bazı başka insanları uydurma aletler yapıp satma işine yöneltmiştir. Önce çubuk ve şakül imal eden ve bunları kolay inanan insanlara satan bu kişiler, son yıllarda bu işi daha da ileri götürerek, görüldüğünde güzel ve teknik bir cihaza benzeyen bir takım “alan tarama cihazı namı altında uydurma cihazlar imal etmekte ve pazarlamaktadırlar. Bu uydurma cihazların bir kısmı para kazanmayı tek amaç edinen bazı Türk firmaları tarafından üretildiği gibi, bir kısmı da yurtdışı menşelidir.

Yerli üretim alan tarama cihazları:

Yerli alan tarama cihazlarında elde tutulan ve elin hareketiyle serbestçe sağa sola gidebilen çubuklar vardır, bu uydurma cihazın üreticisi bu cihaza teknik bir görünüş sağlamak için çubuklara birer tane kablo irtibatlandırmış ve bu kabloları da getirmiş elektronik cihaz görünümünde olan kutuya bağlamıştır. Güya kutudan çubuklara sinyal gidip gelmektedir de çubuklar altına, gümüşe dönmektedir. Bunlar külliyen uydurma anlatımlardır.

Bu yerli üretim alan tarama cihazlarını satanlar karşılarındaki müşteriyi inandırabilmek için kendilerinin de pek bilmedikleri uydurma teknik tabirler kullanmaktadırlar. Uydurmayı seven kişinin diline sınır yoktur, bu kişi duyduğu ve hoşuna giden her teknik tabiri sattığı çubukların nasıl çalıştığını göstermek için kullanacaktır. Bu kişi diyecektir ki: "çubuklar frekans manyetiği ile çalışırlar"; "çubuk ilerideki altınla aynı frekansa gelecek öyle çalışacak"; "altın metali dalgalar ve enerji yarar"; "madde kendine özgü frekansla titreşiyor ve bu proton, nötron reaksiyon şeklinde izah edilir"; "Bizim imal ettiğimiz antenlerin çalışma mantığı vücuttan antenlere aktarılan statik enerjinin, elektronik sinyal takviyesiyle antenlerin iyon reaksiyonlarının titreşim harmoniklerini, hassas algılama seviyelerine taşınmasıdır".

Bu gibi uydurma anlatımlar teknik ve bilimsel eğitim almış kişileri kahkahalarla güldürür. Ama maalesef bu anlatımlar bilimsel eğitim almamış kişileri inandırabilmektedir.

Yukarıdaki anlatımların neden gerçek dışı olduğunu izah etmek uzun sürer ancak gene de bazı açıklamalarda bulunalım. Frekans: bir olayın belli bir zaman diliminde kaç kere tekrarlandığının sayısıdır, 3, 5, 125 gibi bir sayıdır. Örneğin: bir salıncak bir saniyede iki kere sallanıyorsa, salıncağın saniyede frekansıdir. Bir kişi dedesini her ay 3 kere ziyaret ediyorsa onun da aylık ziyaret frekansı tür. Manyetik: mıknatıslanma özelliğine sahip demektir. Örneğin: demir manyetik bir madendir, altın ve gümüş manyetik maden değillerdir. Frekans manyetiği diye bir şey olmaz bu 3, 5, 125 sayısının mıknatıslanması gibi bir manaya gelir, bu gerçekte pozitif bilimlerde olmayan bir tabirdir. Toprak içinde gömülü olan altın madeninden ne dalga çıkar, ne enerji çıkar. HİÇ BİR ŞEY ÇIKMAZ. Altın metali kendine özgü frekansla da titreşmez. Enerji ve dalga sadece radyum, uranyum gibi radyoaktif maddelerden çıkar. Altın radyoaktif değildir, pasif bir metaldir. Altının frekansı yoktur, elde tutulan çubuğun, antenin de frekansı yoktur. Çubuğun içine bir madde koymakla çubuk altına dönecek bir özellik kazanmaz. Vücutta statik enerji olmaz, olmayan statik enerji de elde tutulan antenlere aktarılmaz. Suni olarak vücuda herhangi bir enerji yüklesek bu eldeki antenlere tesir etmez. İyon reaksiyonu antende olmaz, kimyasal tepkimelerde olur, içinden elektrik geçirilen sıvılarda (elektroliz sırasında) veya yüksek gerilim altında ışık veren gazlarda (cıva buharlı lambada) olur. Harmonik te bir frekansın 2, 3, 4.. katı anlamına gelir. Ortada teknik tabirler çorbası yapıp müşteriyi inandırmak ve uydurma bir cihazı satmak olayından başka bir şey yoktur.

İthal alan tarama cihazları, uzun menzilli antenli tarayıcılar:

İthal alan tarama cihazlarını da yurdumuza getirip satanlar vardır. Bu alan tarama cihazlarının genel görünüşü şöyledir: tutulan bir sap üzerine monte edilmiş rasgele sağa sola dönebilen küçük bir elektronik cihaz vardır. Alan tarayıcı cihazların bilimsel özelliği yoktur. Hepsininde bilimsel mesnedi yoktur. Yurt dışında da bu cihazların sahteliği kanıtlanmıştır. www.thunting.com/cgi-bin/geotech/pages/common/index.pl?page=lrl&file=reports/escope20/ index.dat internet adresinde 10 taneden fazla alan tarayıcının teknik raporunu bulabilirsiniz. Raporların istisnasız hepsi, alan tarayıcı cihazlarının işe yaramaz şeyler olduğunu açıklamaktadır. Bu cihazların hepsine teknik bir cihaz gibi görüntüler verilmiştir. Ancak cihazların içinde uydurma ve bir fonksiyon yapmayan elektronik devreler vardır. Cihazların üzerindeki düğmeler boşa çalışmakta ve hiç bir şeye kumanda etmemektedir. Cihazların içinde bulunan tellerin bir kısmının ucu hiç bir yere bağlanmamaktadır. İmalatçı, cihaz açılmasın ve foyası meydana çıkmasın diye cihazın vidalarını yapıştırmıştır. Cihaz oynak bir sap üzerinde rahatça dönebilmektedir. Döndüğü yön ise kıymetli bir maddenin olduğu taraf değildir. Bu alet kendini tutan elin hafif sağa sola yatmasıyla rasgele ve yerçekiminin etkisiyle herhangi bir tarafa dönebilmektedir.
Lazerli tarayıcılar:

Şimdi lazerli tarayıcılar hakkında da biraz bilgi vermek istiyoruz. Bunlar tabanca gibi şekli olan ve yöneltildiği noktanın sıcaklığını ölçen cihazlardır. Cihazın teknik adı "Infrared Termometer - Kızılötesi Termometre" dir. Cihazın tam olarak nereye yöneltildiğini anlamak için cihazın namlusuna lazer ışını gönderen bir düzenek konmuştur. Bu cihazlar define bulmak için yapılmamıştır. Bu cihazlar, sanayide kullanılan fırınların uzaktan iç sıcaklıklarını ölçmek için yapılmışlardır. Fırının içine klasik termometrelerden sokmak her zaman kolay değildir. Fırından gelen ısı dalgasından - kızılötesi dalgadan - fırının sıcaklığının uzaktan anlaşılması güzel bir şeydir. Bu cihazların pek çok üreticisi vardır ve sanayide fırınlarda (boya kurutma fırını, pişirme fırını, maden eritme fırınları v.s.) çok kullanılmaktadır.Sıcaklığı da bir kaç metre uzaktan algılayabilmektedirler.

Bu cihazlar, bazı satıcılar tarafından define bulma cihazı gibi lanse edilmekte ve değerlerinin 4 - 5 katı fiyata satılmaktadır. Güya bu cihaz defineyi şöyle buluyormuş: gündüz güneş, toprak ve toprağın içindeki altın, gümüşü ısıtıyormuş. Akşam veya gece güneş gidince toprak içindeki altın ve gümüş gündüz ısı topladıkları için ısı yaymaya başlıyorlarmış, bu ısı toprak yüzeyine çıkıyormuş, bu bölgenin sıcaklığı daha fazla oluyormuş, termometre bunu fark ediyormuş, böylece altınlar - gümüşler bulunuyormuş. Mantıklı gibi gözükse de bu saçma bir hikayedir. Güneş gündüz vakti toprağı ısıtsa da ancak 10 -20 cm yüzeyini ısıtır, toprağın daha derin kısmını ısıtmaz. Altın 1- 2 metre derindeyse bu mesafede güneş ışınlarıyla ne toprak ısınır, ne altın ısınır. Biz kasıtlı olarak 1 metre dipteki altın kütlesini elektrikli rezistansla ısıtsak bunun ısısı bir metre yukarıya çıkıp toprağı ısıtmaz. Çünkü toprak ısıyı iyi nakletmez. Altın toprak yüzeyinin 5 - 10 cm altında olsa güneş o ortamı ısıtsa, altın toprakla beraber ısınır, toprakla beraber soğur. Zaten aranılan altının kütlesi gram veya kilo mertebesinde, altının etrafındaki toprak tonlarca ağırlıkta... 100 gram altın bir kaç derece daha sıcak olsa tonlarca toprağı ısıtabilir mi? Toprağın sıcak olan yerinde altın yoktur.

Altını, taşı, tahtayı bir fırına koysak ve ısıtsak, sonra fırından çıkarsak ve bunlara elimizi sürsek, altın en sıcak, taş biraz daha az sıcak ve tahta ise ılık hissedilir. Halbuki hepsi de aynı sıcaklıktadır. Bunun sebebi altının ısı topladığından değildir. altın ısıyı iyi nakleder ve üzerindeki ısıyı elimize daha çabuk boşaltır bundan dolayı elimiz daha çabuk yanar. Bundan dolayı soğuk cisimlerle temasta olan altın ısısını verdiği için daha kolay soğur, taş ise ısıyı daha az naklettiği için iç kısımları daha geç soğur. Altın ısı topluyor, uzun müddet ısı yayıyor tezi yanlıştır. Altın temasta olduğu cisimle iyi ısı alışverişi yaptığı için temasta olduğu cisimle beraber ısınır beraber soğur. Bunun ispatını şöyle yapmak mümkündür. bir kaba su koyalım ve içine altın yüzük atalım. Suyu ısıtalım veya soğutalım. Suyun içindeki yüzüğün sudan farklı bir sıcaklıkta olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Yüzüğün sıcaklığı, suyun sıcaklığını takip eder. Benzer şekilde toprak içindeki altın, toprakla beraber ısınır, toprakla beraber soğur.

Sevgili dostlar bu konuda sizlerin hoşuna gitmeyen bazı bölümler olabilir ama biz bunları sadece cihaz alırken dahada bilgilenmeniz amaçlı araştırarak buraya aktarıyoruz kesinlikle kötülemek amaçlı değil genelde araştırmalrın ortalamasını yazmaya çalışıyorum sagılar.ecde
Dzenleyen ecde Dzenleme Tarihi: 31-10-2008 23:56

Atlanlacak Forum:
Sayfa oluşturulma süresi: 0.07 saniye
8,122,269 Tekil Ziyaretçi