DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri

DEFİNE HARİTALARI

Define Haritaları

DEFİNECİ KLAVUZU

Defineci Klavuzu

PARA KATALOĞU

Tarihi Para Kataloğu

DEĞERLİ MADENLER

Değerli Madenler

MEZAR & TÜMÜLÜS

Mezarlar, Steller, Tümülüsler

MEDENİYETLER

Anadolu Medeniyetleri Tarihi

DEDEKTÖR DÜNYASI

Dedektör Dünyasına Giriş

ÖLÜ DEFİNLERİ

Anadolu Medeniyetlerinde Ölü Gömme Gelenekleri

FACEBOOKTA PAYLAŞ

Forum & Yorum

Forum

Kontrol Sizde

Sizde Site Yönetimine Katılın

İşaret Galerisi

Sizden Gelenler İşaretler

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 4,278
· En Yeni Üye: Alperen BULUT

DİNLER

Dinler Hakkında Bilgi

BURÇLAR

Burcunuz Hakkında Bilgi

DEFİNE KOMİK :))

Defineci Fıkraları ve Karikatürkeri

DEVAMLI SORULAR

Sık Sorulan Sorular

MİTOLOJİ BİLGİSİ

Mitoloji Bİlgisi

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

     

S.S.S: DEFİNECİLERİN SIKÇA SORDUÐU SORULAR

SSS (Sıkça Sorulan Sorular) >DEFİNECİLERİN SIKÇA SORDUÐU SORULAR
DEFİNE ARAMA CİHAZI BULUNDURMAK YASAK MIDIR?DEFİNE UZMANI ERMENİ VARMI DIR?HER İÞARET DEFİNE MİDİR?HORASAN HARCI NEDİR, NASIL ÇÖZÜLÜR?
KARBON TESTİ NEDİR?
DEFİNE ARAMA CİHAZI BULUNDURMAK YASAK MIDIR?

Define Arama Cihazını evde, işyerinde, arabada bulundurmak yasak değildir. Ancak izinsiz kazı yapmak yasaktır. İzinsiz kazı esnasında Define Arama Cihazına el konulabilir.
Yukarı
DEFİNE UZMANI ERMENİ VARMI DIR?

Güzel Anadolumuzda birçok milletten birçok uygarlık yaşamıştır. Ayrıca bilinen ve bulunan birçok definenin Ermenilere ait olduğu iddia edilegelmiştir. Bu olasılık güçlü olmakla beraber bütün Ermeni asıllı vatandaşlarımızı birer define uzmanı addetmek yanlış olur. Bundan dolayı günün birinde bir "ERMENİ DEFİNE UZMANI" na denk gelirseniz akılcı davranmanızda fayda görülmektedir. Elbette ki define işaretinin üzerinde Ermenice yazılar varsa bu yazıları Ermeni asıllı vatandaşlarımızın kolayca okuyabilmesi ve kolayca yorumlaması kadar doğal birşey de yoktur.
Yukarı
HER İÞARET DEFİNE MİDİR?

Her işaret defineyi göstermez. Sadece dini motifler veya sevgi gösterileri yada sanatsal işaretlerde vardır. Unutmayalım ki eski medeniyetlerinde bir yaşam stili ve değerleri vardı. Eski medeniyet kalıntılarını sadece hazine-define-gömü şeklinde algılamamak gerekir. Bununla birlikte işaret diye tabir edilen yapılara da zarar verilmemelidir.
Yukarı
HORASAN HARCI NEDİR, NASIL ÇÖZÜLÜR?

HORASAN HARCI :

Horasan harcı, eski dönemlerde yapı ustalarının, kullandıkları malzemelerin mukavemetini arttırmak için; malzemenin içine yumurta akı, kan, peynir, reçine, pişmiş toprak gibi katkı maddeleri katarak meydana getirdikleri harçtır.

Bazı uygulamalarda saman, bitkisel lifler, insan kılları vb. bağlayıcı maddelere karıştırılmış, mukavemetin artması amaçlanmıştır.

Horasan harcı olarak bilinen harç, Türkler tarafından bulunan, içinde pişirilmiş ve öğütülmüş toprak ürünleri katılan bir malzemedir. Bazı uygulamalarda kireç, kum ve çakıl karışımıda gözlemlenmiştir.

Dayanımı yüksek olan bu harç, birçok Türk yapısında uygulanmıştır. Bizans, Selçuklu ve Osmanlı eserlerinde geniş ölçüde kullanılmış olan Horosan harcı, özellikle 15. yüzyıldan sonra kullanım alanını genişletmiştir.

Günümüzde restorasyon çalışmalarında, restorasyonun aslına uygun olarak yapılması için, modern Horasan harcı kullanılmaktadır.

NASIL ÇÖZÜLÜR :

1- 10 Cm kalınlığındaki bir horasan için: 1 kilogram limon suyu,1 kilogram üzüm sirkesi, yarım kilogram saf alkol, yarım kilo asit, yukarıda verilen malzeme karıştırılarak horasanın üstüne dökülür. takriben 2 saat kadar beklenir.

2- Horasanlı bölgeye sadece saf alkol dökülür 2 saat sonra piknik tüpüne bir pürümüz takılarak ateşe verilir.

Yukarı
KARBON TESTİ NEDİR?

Karbon testi veya karbon 14 testi bir buluntunun yasini saptamaya yarayan testtir. Radyo-karbon testi, canlılara ait tüm kalıntılara uygulanabilir. Bu kalıntılar deri, kumaş, tahta, kemik gibi kalıntılar olabilir. Bunun için yaygın olan karbon 12’nin, çok daha az oranda bulunan radyoaktif olan karbon 14’e oranı ölçülür. Atmosferdeki karbon 12’nin karbon 14’e oranı, yüz binlerce yıldır hemen hemen aynı kalmıştır. Bitkiler, atmosferdeki karbonu fotosentez yoluyla bünyelerine alırlar. Bu alış-veriş sürekli olduğundan, karbon oranı bitki yaşadığı sürece aynı kalır. Bitkiler, besin zincirinin en altında bulunduğundan, onlarla beslenen hayvanlar da aynı karbon 12 / karbon 14 oranına sahip olurlar.

Ancak bu oran canlı öldüğünde değişmeye başlar. Kararsız bir element olan karbon 14, bozunmaya başlar. Her 5730 yılda bir başlangıçtakinin yarısı kadar karbon 14 kalır. Bu şekilde, bir kalıntıdaki karbon 12 / karbon 14 oranı ölçülerek, kalıntının yaşı hesaplanır.

Yukarı

YENİFORUM SON KONULAR

Sayfa oluşturulma süresi: 0.39 saniye
14,580,410 Tekil Ziyaretçi