DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri

DEFİNE HARİTALARI

Define Haritaları

DEFİNECİ KLAVUZU

Defineci Klavuzu

PARA KATALOĞU

Tarihi Para Kataloğu

DEĞERLİ MADENLER

Değerli Madenler

MEZAR & TÜMÜLÜS

Mezarlar, Steller, Tümülüsler

MEDENİYETLER

Anadolu Medeniyetleri Tarihi

DEDEKTÖR DÜNYASI

Dedektör Dünyasına Giriş

ÖLÜ DEFİNLERİ

Anadolu Medeniyetlerinde Ölü Gömme Gelenekleri

FACEBOOKTA PAYLAŞ

Forum & Yorum

Forum

Kontrol Sizde

Sizde Site Yönetimine Katılın

İşaret Galerisi

Sizden Gelenler İşaretler

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 4,278
· En Yeni Üye: Alperen BULUT

DİNLER

Dinler Hakkında Bilgi

BURÇLAR

Burcunuz Hakkında Bilgi

DEFİNE KOMİK :))

Defineci Fıkraları ve Karikatürkeri

DEVAMLI SORULAR

Sık Sorulan Sorular

MİTOLOJİ BİLGİSİ

Mitoloji Bİlgisi

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

     

HALKALIKAYA

HALKALI KAYA
Değirmene gelen kaynak tam ikiyüz arşın mesafede gelmektedir. Buradan su içerken dizimizi dayadığımızda beyaz taşta küçük bir put (istavroz) vardır. Altına da bir bakraç altın konmuştur. Değirmenin altında bir yol vardır, kuzey istikamete doğru takip edersek, bir karman (harman) mevkide kesik bir kova göreceğiz bu kayanının ortasına bir demir halka çakılıdır. Bu taşın yukarısında batıp, çıkan su kolsağı vardır. Bu anlı kesik kayanın sol tarafında üç, dört kişinin barınacak bir taş kovuğu göreceğiz. Bu kovuk taşın orta yerinin altındaki iki öküz yatacak kadar bir kovuk var. Burada dört yük altın ve zinet eşyası vardır. Alması çok zordur. Buranın sağ tarafında camii mihrabına benzeyen bir yapma oyuk vardır. Bu mihrabın altına bir fıçı altın yerleştirilmiştir. Bununda solunda tosbağa resmi yapılmıştır. Buranın karşısındaki kayada koltuk resmi yapılmıştır. Koltuğa oturup karşıya bakarsak gözlük biçiminde halkalı kayayı görürüz. Halkalı kayanın üzerinde üç adat lahit vardır. Ortadaki lahitten ikinci kapalı halkayı sökersek Halkalı Kayanın altında bir mahzen vardır. Bu mahzene inersek, Halkalı kayanın gözlük biçiminde görülen halkasının yere doğru hizasında yakın bir yerde horasan bir kapı vardır. İçeride çok miktarda dekyanus altını, eski heykeller, çok miktarda külçe altın vardır. Biz bunları hazır bulduk kapadık. Halkalı Kaya’ya sırtımızı verip, sarp kayalardan aşağı döşeme taşlı Bağdat yoluna ineriz.

Bu yolu arkalayıp, oradaki dereden karşıya geçeriz. Yokuşu tırmanırsak bir, iki harabelik yere geliriz. Harabenin önünde, çayırda üç taş yığını vardır. Ortadakini açarsak, bir değirmen taşının altında bir kazan altın. Bu havalide sahte bir çok işaret yaptık.

Daha yukarıdaki kayalıklara çıkarsak, kalemden bir oturak taşı görürüz. Üzerine oturunca, anlı kesik kayadaki halkaya aynı hizaya geliriz. Halkalı Kaya 24 Metre yüksekliktedir. Yerden 18 metre yüksekliğindeki halka iki yataklıdır. Her iki tarafta yatan halka içinde doksan okka altın vardır. Halkalı Kaya, illegal örgütümüzün en son kapattığı yerlerdendir. SENE: 1834

Bu Halkalı Kayanın sağındaki boğaz içinde, suyu ayakta içilebilecek, taş oluktan akan bir çeşme vardır. Çeşmenin önünde büyük taşlarla yapılmış olan bir yer. Altında büyük bir mahzen vardır. Çeşmenin önündeki sırtta sinekli mağarayı buluruz. Bu mağara, Halkalı Kayanın karşısındaki sırtta, yamaçta bir yerdir. Sinekli mağaranın içine girilince, orta yerdeki dikili taşın yanında bir delik, sağ tarafında nal resimleri vardır, daha ileride yol ikiye ayrılır. Sol yol tehlikelidir. Mağaranın ortasında yakın bir yerde kuyu vardır. Kuyuda bir kazan altın mağaranın sağ yönünde dört oda vardır. Odalardan bir kapalıdır. Bu odaya iki bin okka altın koyup odayı kapattık. Bu odadan aydınlığa çıkan bir yolda, bir taşın ortasın da örme bir kuyu, kuyunun örüldüğü taban taşlarında put resmi vardır. Bu kayadaki varlığı grubumuz daha saymadı. Buradan çıkan yol, dışarıda iki patikaya ayrılır. Biri taş döşemeli eski Bağdat yoluna gider. Halkalı Kaya’nın önünden geçen eski döşemeli Bağdat yolunu takip edersek, sırtta çimen kalesini görürüz burada bir türbe vardır. Türbeye sırtımızı dönüp ileri bakınca manda büyüklüğünde bir taş görürüz. Taşın ortası oyuktur. Bu taş kalenin ana mahzenine giden yolu kapatmaktaydı.

Sinekli mağaranın diğer kapısına çıkarsak, biraz ileride yol ikiye ayrılır. Sağa gideni kazana benzeyen bir kavis çizerek, Kudret Kalesinin dibine gider. Kudret Kaya, on dört metre yükseklikte önü ovaya açılan bir yer kalesidir. Bu kayanın batı üstünde, yaptığımız dört basamaklı merdiven vardır. Alttaki basamakla altında bir küp altın vardır.
ballıkayanın 5. büyük işareti horon tepe dir.
horon tepe, definecilerin tabiriyle yanlış olarak hora tepe olarak kullanılır. bu yanlış bilgidir asıl adı horon tepedir. neyse kaldığımız yerden devam edelim, horon tepe demir kapıdan dere boyu yaklaşık 1300 adım mesafedeki bir kasabada bulunur. horon tepeye bu kasabadan güneydoğu yönünden atla 20 dakikada ulaşılır çok dik ve sarp bir ormanlığın üzerindedir. horon tepede adındanda anlaşılacağı gibi horon oynanırdı. horon tepenin doruğunda bir çeşme ve önünde taştan oyma bir kurun bulunur. bu kurunun önünde durup sırtınızı alttaki kasabaya verirsenin sağınızda 40 adım ötede bir dikme kaya bulursunuz. bu kayanın sağ üst köşesinde bir oturak taşı, sol arka köşesinde kasabaya bakan kısımda ön ayaklarını kasabaya bakar şekilde açmış belden aşağısı olmayan bir ayı resmi görürsünüz, bu kayanın doğu kısmında bir yatak ve bir yastık vardır. bu yatağa 4 basamak merdivenle çıkılır. burası sarı memedin yatağıdır. yatağın alt kısmında 3 sıra halinde dizili 40 çay bardağı altı şeklinde oyuk vardır, bu oyuklar kayayı gerdana dizilmiş inci tanesi gibi yarım ay şeklinde sarmıştır. bu oyukların üst sırasında tam ortada bir murç deliği vardır 21 cm. dir. bu deliğin baktığı yönde 21 adım ötede yani 17 arşın ötede çok uzunca bir mezar vardır. bu mezarın etrafına dizili 40 kadın mezarı bulunur. oyuklu taştan yaklaşık 25 dakikalık mesafede zirveye doğru 2 tane çayır ortasına dikili duvar şeklinde kayaya varırsınız. soldaki kayanın üzerinde taştan bir koltuk ön yüzünde (buraya dikkat) '' 4 laz horon teper vaziyette resmedilmiştir. yapılan bu resim oyma veya kabartma değildir taşa siyah mineyle yapılmış boya resimdir. bu taşın arka kısmında zirveye bakan kısımda cüppeli elinde uzunca bir haç olan bir papaz oturur şekilde sağındada çıplak bir kadın iki elini haya yerlerine kapamış şekilde oyulmuş olrak görürsünüz. papaz kendi mezarına bakar. kızın baktığı yönde yaklaşık 40 adım ileride siyak büyük bir kaya vardır kaya bakılınca sanki ortası yarılmış uç aşağı bir üçgen kaya geçirilmiş gibi durur. buraya dikkat..!
horon tepenin yaklaşık 1 km yukarısında mescitli köyü bulunur. bu köyün alt mezrasında bir çayır içine halkalanmış 18 adet dikili taş bulunur. bu taşlardan bir tanesi diğerinden farklıdır. bu taşların olduğu mevkiden bakınca deniz görülür..
peki horon tepeye neden horon tepe denilmiştir? sarı memed ve adamları karahasan köyü civarında ipek yolunun denizle buluştuğu yerde yüklüce bir kervam soyarlar, bu kervanın yükünü horon tepeye çıkarır büyükçe bir mahzen yapar oraya gömerler. aşağıdaki kasabadan 40 kız kaldırırlar horon tepeye, bu kırk kızla 40 gün boyunca eğlenirler, kapattıkları mahsenin üzerinin otla kapanması için burada 40 gün oyalanırlar sonra bu 40 kızı öldürür her birine bir mezar açar ve mezarlara 40 ar okka altın saklarlar. yıkarıda belirttiğim kayadaki kırk delik bu kırk kızın mezarını gösterir.

Yorum

2247 #1 sanantonyo_67
- Haziran 04 2009 08:59:31
YA BU HALKALI KAYANIN TAM OLARAK YERİ NERESİDİR YADA BÖLGE OLARAK BİLEN YOKMU Smile
3030 #2 pirana
- Ekim 18 2009 19:22:43
onu bunu bilmemde halkalı kaya = çemberlitaş.. çok benziyor..
4247 #3 aleksandoro
- Mart 25 2010 18:27:00
sahi neresi burası bilen varsa yazsın bizde bilelim

Yorum yaz

Yorum gndermek iin ltfen ye girii yapn.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Harika! Harika! 0% [Oylanmamış]
Çok İyi Çok İyi 100% [1 Oy]
İyi İyi 0% [Oylanmamış]
Fena Değil Fena Değil 0% [Oylanmamış]
Kötü / Berbat Kötü / Berbat 0% [Oylanmamış]

YENİFORUM SON KONULAR

Sayfa oluşturulma süresi: 0.03 saniye
12,458,688 Tekil Ziyaretçi