DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri

DEFİNE HARİTALARI

Define Haritaları

DEFİNECİ KLAVUZU

Defineci Klavuzu

PARA KATALOĞU

Tarihi Para Kataloğu

DEĞERLİ MADENLER

Değerli Madenler

MEZAR & TÜMÜLÜS

Mezarlar, Steller, Tümülüsler

MEDENİYETLER

Anadolu Medeniyetleri Tarihi

DEDEKTÖR DÜNYASI

Dedektör Dünyasına Giriş

ÖLÜ DEFİNLERİ

Anadolu Medeniyetlerinde Ölü Gömme Gelenekleri

FACEBOOKTA PAYLAŞ

Forum & Yorum

Forum

Kontrol Sizde

Sizde Site Yönetimine Katılın

İşaret Galerisi

Sizden Gelenler İşaretler

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 4,278
· En Yeni Üye: Alperen BULUT

DİNLER

Dinler Hakkında Bilgi

BURÇLAR

Burcunuz Hakkında Bilgi

DEFİNE KOMİK :))

Defineci Fıkraları ve Karikatürkeri

DEVAMLI SORULAR

Sık Sorulan Sorular

MİTOLOJİ BİLGİSİ

Mitoloji Bİlgisi

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

     

EL


articles: el5.jpgarticles: el2.jpg
articles: el3.jpg

el.jpg


El hakkında söylenenlerin çoğu doğru değildir. Elin yapılım tarihi 957 yıllarıdır. O yıllarda Anadolu Grek kültürü hakimdi.  Eski Yunanlılara ait bir işarettir. El yemin etme işaretidir. Gömü yapanların topluca yemin ettiklerini ifade eder. Onlarca insan günlerce çalışarak yaptıkları bir gömüdür bu. Zor bir gömüdür. Hakkında çeşitli yorumlar yapılmaktadır. Sebebi elin yanında bulunan  muhtelif işaretlerdir. Elin yanındaki işaretler size yön ve derinliği gösterir.  Elin yanında bulunan işaretler çözümü verir. Bu elin yanında hac varsa ve ok varsa, ok yön verir, kanatları ölçmek gerekir. Kanatlar farklı ise farklı olan tarafa fark kadar git anlamıdadır. Eğer eşitse 70 adım kadar geriye doğru say, hac varsa  mezar vardır. O zaman kaya mezarı aramak gerekir. Ya da bu elin baktığı yönde tepe üstünde büyük bir tümülüs de olabilir. Gömüsü kolay alınacak bir elin üstünde istavroz varsa  gömü elin bulunduğu kayanın altındadır. Elin yanında hiç bir işaret yoksa Elin 65 adım alt tarafında kaya mezarı aranmalıdır. El boş bir arazide dikili bir kayada ise kapak var demektir. O zaman bu kayanın altında bir kapak taş aramak gerekir.

Başka Bir Yorum : Tarihin birçok döneminde el şekli sürekli kullanılagelmiştir. Arazi, mağara ve yerleşim yerlerinde yapılan el figürlerinin paraya işaret olduğu ifade edilir. Sağ veya sol hangisi olursa olsun parmak sayısının tam olmasına özen gösterilir. Elin parmakları kadar işaret çevrede yerleştirilmiş olabilir.
Mesela sağ elin baş parmağının yanında veya ucunda küçük bir oyuk defineciler için çok anlamlıdır. Parmak hizasında 21 adım ileride düzgün bir taş aranır.
Eğer el şeklinin içinde bir istavroz varsa çalışmanın el işaretinin hemen altında yapılması tavsiye edilir. İstavroz olan el yemin veya teyit anlamında olabilir.

Başka Bir Yorum : Beş parmaktan dolayı önemlidir. Eski mağara yerleşimlerinde veya yaşantı mekanlarında beş parmak izi görülebilir. El işareti 5 adım, 5 evre veya 5 ayrı nokta anlamında kullanılmıştır.
articles: el6.jpgarticles: el3.jpg

Başka Bir Yorum :
El işareti sol el ve sadece işaret parmağı çizilmiş ise 40 mt. ön taraf bakılmalıdır.
El işareti sağ el ve sadece işaret parmağı çizilmiş ise 70 metre ön taraf araştırılır.
El işareti sol el ve parmakların tümü çizilmiş ise 19 mt. ön taraf araştırılır.
El işareti sağ el ve parmakların tümü çizilmiş ise 21 mt. ön taraf araştırılır.
El işaretinin baş parmağı kopuk ise ilgili taşın altı araştırılır.

Başka Bir Yorum : El işareti yerdeki bir kaya üzerinde ise ve el işaretinden sonra oyuklar varsa karşısında oyuk sayısı kadar kaya aranmalıdır. Yaklaşık 12 mt. civarında bir mesafede olup Bizans işaretidir. 2,5 - 3,5 mt. derinlikte define vardır.

Başka Bir Yorum : Hristiyanlıkta ruhban sınıfına ait bir figürdür. Zemin altına saklanmış gizli bir mezarı ifade edebilir. İkinci bir işaret daha yol gözterici olabilir. İşaret yoksa parmakların şekli ve yönü ipucu olabilir. Kıymetli mezarlarda olabileceği gibi bu konuda net söylenecek birşey yoktur. Arazi yapısı, ölen kişinin statüsü gibi etkenlerde önemlidir.

YENİFORUM SON KONULAR

Sayfa oluşturulma süresi: 0.01 saniye
12,457,275 Tekil Ziyaretçi