DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri

DEFİNE HARİTALARI

Define Haritaları

DEFİNECİ KLAVUZU

Defineci Klavuzu

PARA KATALOĞU

Tarihi Para Kataloğu

DEĞERLİ MADENLER

Değerli Madenler

MEZAR & TÜMÜLÜS

Mezarlar, Steller, Tümülüsler

MEDENİYETLER

Anadolu Medeniyetleri Tarihi

DEDEKTÖR DÜNYASI

Dedektör Dünyasına Giriş

ÖLÜ DEFİNLERİ

Anadolu Medeniyetlerinde Ölü Gömme Gelenekleri

FACEBOOKTA PAYLAŞ

Forum & Yorum

Forum

Kontrol Sizde

Sizde Site Yönetimine Katılın

İşaret Galerisi

Sizden Gelenler İşaretler

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 4,278
· En Yeni Üye: Alperen BULUT

DİNLER

Dinler Hakkında Bilgi

BURÇLAR

Burcunuz Hakkında Bilgi

DEFİNE KOMİK :))

Defineci Fıkraları ve Karikatürkeri

DEVAMLI SORULAR

Sık Sorulan Sorular

MİTOLOJİ BİLGİSİ

Mitoloji Bİlgisi

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

     

TÜMÜLÜSLER

 

TÜMÜLÜS NEDİR?

Tümülüs: kral ve  kral  ailesi için, önce  zemin  üzerine inşa edilen  mezar  odası, sonra üstüne  yığılan toprak  veya  taşlardan  oluşturulan  yapay  tepe tipi anıt  mezarlardır. Bu  mezarlar günün  mimarları tarafında  inşa  Fedilirdi. Dış görüntüsüne  bakıp aldanmamak  lazım,  muazzam  bir  mimari içlerinde  barındırırlar. Kral  yada  kral  ailesinden  ölen  fertler kullandıkları  muhtelif  eşyaları ve  hediye  edilen  eşyaları  ile  birlikte, inşa edilen  taş yada  ahşap oda  içine  ceset  ile  birlikte  konulur. Tümülüsün  boyu, mimari estetiği ölen  kişinin zenginliği, değeri nispetinde  değişmektedir. Boyu  daha  yüksek olanlar  daha  zengin  krallar  için  yapılırdı. Bu  yapılar  her  zaman  9 metrenin  katları  olan   9,18,27,36... metre  gibi yükseltilere  sahiptirler. 

 Tümülüsler  yapay tepelerdir. Höyük  ile  aynı olmalarına  rağmen  bazı özelliklerinden  dolayı  höyüklerden  ayrılırlar.  En  belirgin  özelliği huni şeklinde  olması, tepe  açıcının dar  olması, yapının  yüzeyinde  kiremit, tuğla, küp ve  kül gibi malzemelerin  olmamasıdır. Tümülüs  yapılara  uzaktan ve  yakında  bakıldığından yapay olduğu  her zaman  gözü ısırır  ve  net  belirgindir. Tümülüs  iç  ve  dış  mimarisi  başta  ölenin  değerine  ve  coğrafik  yapıya  göre  değişir. Belli bir  standardı yoktur. Birden  fazla  mezar  odası  olanlarda  dramoz  dediğimiz moloz  taşlardan hiç bir  mimari özelliği bulunmayan ve   mezar  odasına  geçit  veren  tüneller  bulunmakta olup,  Frig  Tümülüslerinde  hiç bir  zaman  dramoz  bulunmamaktadır. Yine  Frig Tümülüsleri hariç toprağın  kaymaması  için alt   yerleşmede  krepiz  dediğimiz  moloz  iri taşlardan  örülü duvar  bulunur.

Definecinin  beklediği gibi içinde  çil  çil  altın  bulunmaz, sade  mezar  hediyeleri bulunur. Bu  hediyelerin  çoğunluğu   kişiye özgü olduğundan  sanat ve tarih  bakımında  tek  örneği teşkil etmektedir.

Tümülüsler  soyguna  karşı yapı  içinde  alınan  muhtelif tedbirle  birlikte   uzaktan  net  gözükebilecek  bir yerde  inşa edilmelerine  özen  gösterilirdi.

TÜMÜLÜSLERİN  TARİHİ SEYRİ

Anadolu'da  inşa  edilen Tümülüslerin  asıl  kökeni Avrupa yani Makedonyadır. Bu geleneği Anadolu'ya  taşıyan  medeniyet  Frigler dir. Tümülüs  geleneğinden  önce,  insanlar  kral  veya  kral  ailesine  ait  ölüleri DOLMEN tipi denilen  mezarlara  gömerlerdi.

Dolmen tipi mezarlar,  üstüne  muhtelif  toprak  taş  ve sair  malzemeler  konularak   yapay tepecik  halini alırlardı.

Friglerden  başlayan  bu gelenek  devam eden medeniyetlerce  geliştirilerek  Roma ve Bizans  dönemlerinde  modern  bir  yapıya  ulaştılar.

Frig tipi tümülüslere tiplere  klasik tip  diyoruz.  Mezar  odası ahşap, diğer  unsurlar  tamamen  topraktır. Bu tip  Tümülüslerde  yerleşim  çerçevesini kaplayan krepiz duvar  ile  mezar  odasına  geçit  veren  dramoz  tünel  bulunmamaktadır.

Grek tipi tümülüsler Friglerden  sonra geliştirilen  Tümülüslerdir. Taban etrafını çevreleyen  krapiz duvar  vardır. Tümülüs birden  fazla  oda  içeriyorsa  dışarıda  odalara  geçit  veren  dramoz  tünel  bulunur. Mezar  odaları  taş  örülüdür. Bu tipleri Anadolu'nun Pers  istilası sırasında  Pers  Satrapları da  kullanılmıştır. Her  Grek tipi Tümülüste  dramoz tünel  yoktur. Bunu  anlayabilmek  için  bir  kaç  püf  noktası  vardır.

Öncelikle  Doğu Romanın devamı olan  Bizanslılar  Tümülüs geleneğinde  bir  değişiklik  yapmadan  direkt  Romalılardan  esinlenmişlerdir. Bu nedenle  Tümülüs  odasındaki mezar  hediyeleri analiz edilmeden  o tümülüsün  Roma'mı  Bizans mı olduğu  kesinlik kazanamaz. Tamamı  taştan  inşa edilmiş tek  odalı modern  Tümülüslerdir. Bu Tümülüslerde  bol  miktarda  kaya tuzu  kullanılmıştır.

TÜMÜLÜS ANIT MEZARLARIN  İÇ YAPISI

Tümülüslerde belli bir standart yoktur. Tümülüsün yerleşimi coğrafi durumu ve ölenin unvanı ile alakalı olarak değişir. Toprağın altı karmaşık bir olaydır. Burada üç yöntem  kullanılır.

1-    Daha önceki çalışmalardan örnekleme yapılır.

2-    Toprak katmanları okunur.

3-    Mezar odasını tespit edecek yüksek teknolojiyi kullanmaktır.

Tümülüs yapıları birer mimari yapılardır, bu nedenle bu tür yapıları basit algılamak başarısızlığı getirir ve çözümü yine bir mimari bilgi ile olacaktır. Sonuçta kas gücüyle yapılan yapılar yine kas gücü ile çözüme kavuşturulmalıdır.  Bu güne kadar dünyada tecrübe edilmiş, arkeolojide kullanılan Tümülüs kazı sistemi vardır. Buradan yola çıkarak tecrübeler ışığında başarı yakalanmalıdır.

Tümülüs  Yapılarda  Kazı  Sistemi :
Tümülüs  yapılarda  bilimsel  olarak  iki sistem  kullanılmaktadır.

1- Çeyrek dilim  sistemi. Bu sistem  küçük  boy Tümülüslerde  uygulanır. tümülüs 4  eşit  dilime  bölünerek  güney-batı  cephesindeki dilim  alınırak  temizlenir.  
2- Tünel  açma sistemi. Bu sistem  büyük boy  Tümülüslere  uygulanır  batı yönünde  başlanır. dikkat edilmesi gereken şey merkeze  doğru giderken   yön  kaybetmemek. Önce dar ,   merkeze  yaklaşıldığından genişletilmesi gerekir

Tümülüs  yapılarda  kepçe gibi  kazıcı iş makineleri  kullanmak  bir  katliamdır. Bundan  sakınınız.

Tümülüs Oda Mimarisi

 

YENİFORUM SON KONULAR

Sayfa oluşturulma süresi: 0.02 saniye
13,199,993 Tekil Ziyaretçi