DEFİNE İŞARETLERİ

Define İşaretleri

DEFİNE HARİTALARI

Define Haritaları

DEFİNECİ KLAVUZU

Defineci Klavuzu

PARA KATALOĞU

Tarihi Para Kataloğu

DEĞERLİ MADENLER

Değerli Madenler

MEZAR & TÜMÜLÜS

Mezarlar, Steller, Tümülüsler

MEDENİYETLER

Anadolu Medeniyetleri Tarihi

DEDEKTÖR DÜNYASI

Dedektör Dünyasına Giriş

ÖLÜ DEFİNLERİ

Anadolu Medeniyetlerinde Ölü Gömme Gelenekleri

FACEBOOKTA PAYLAŞ

Forum & Yorum

Forum

Kontrol Sizde

Sizde Site Yönetimine Katılın

İşaret Galerisi

Sizden Gelenler İşaretler

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 4,278
· En Yeni Üye: Alperen BULUT

DİNLER

Dinler Hakkında Bilgi

BURÇLAR

Burcunuz Hakkında Bilgi

DEFİNE KOMİK :))

Defineci Fıkraları ve Karikatürkeri

DEVAMLI SORULAR

Sık Sorulan Sorular

MİTOLOJİ BİLGİSİ

Mitoloji Bİlgisi

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

     

ASLAN

aslan.jpg

aslan1.jpg

Birinci Görüş :

Ortaçağ Sembolizminin bir öğesidir. Aslan Hz. İsa'yı simgeleyen bir sembol olarak karşımıza çıkar. İsa peygamber sık sık resim ve heykel sanatında soylu aslan, aslan gibi insan düşüncesi ile betimlenirdi. Tanrının oğlu olarak nitelendirildiği için cesaret, güç ve krallık anlayışlarına dayalı bir düşünce ile betimleme yapılırdı. Aslan heykeli antik dönemin saray benzeri yapılarda giriş veya yürüme bantlarında görülmektedir. Böyle bir işaret görürseniz (Aslanlı yol) sarayın giriş kapısındasınız demektir. Ayrıca genellikle karşı karşıya olmak üzere iki adet olurlar. Buradan da eğer birini bulduysanız diğerini de arayıp bulabileceğiniz sonucunu çıkartabiliriz. 

İkinci Görüş:

Aslan figürü ilk çağlardan beri, her kültürde ve bu arada Orta Asya ve Anadolu Türk Mitolojisinde kuvvet, kudret, hükümdarlık sembolü olarak kullanılmıştır. Anadolu'da taş, mermer, ahşap, halı, kilim, minyatür vb. her tür malzeme üzerinde görülür. Günümüzde de hemen hemen aynı amaçlarla kullanılmaya devam etmektedir. Ancak, çift gövdeli aslan figürü, kaynakların da işaret ettiği gibi, kuvvetin iki katına çıkışını ifade ediyor. Ayrıca Ermeni kültürünün önemli bir bileşenidir.

Üçüncü Görüş:

Aslan kaya heykel halinde olanlar mutlaka kral mezarlarında kullanılmştır. Çift olanları höyük önlerinde tek olanları yüksek kaya mezarlarının altı veya üstündedir. Define 30 metreden uzak değildir. Saklantı çok değerlidir. Sabit kayada olması, stellerde bulunması onun önemini artırır.

Dördüncü Görüş:
Aslan: Antik dönemlerden kalma saray veya benzeri seviyedeki harabelerin giriş ve yürüme bantlarında bazen açıkta veya toprak altında bir aslan heykelinin bulunması sık yaşanan olaylardandır. Þayet bunlardan bir tanesine rastlanırsa bilinmeli ki burası sarayın giriş yoludur. (Aslanlı yol) aynı zamanda bu tür bir heykel tek olmayacağı için aynı mekânda ve yolun sağlı sollu giriş noktasında bundan iki tane olacaktır.

Ayrıca, Ortaçağa ait sembolizmin bir öğesidir. Bu da yine Hz İsa’ yı simgeleyen motiflerden bir tanesidir. İsa peygamber sık sık resim ve heykel sanatında soylu aslan, aslan gibi insan düşüncesiyle betimlenirdi. Tanrının oğlu olarak nitelendirildiği için cesaret, güç ve krallık anlayışlarına dayalı olarak Hz. İsa'nın bu motifle ifade edilmesi yaygın bir oluşumdur.

Bunların haricinde, Aslan işaretleri mağara,mezar ve kayalar üstünde işaret olarakda kullanılmıştır. Bunlar gömüyü simgelemektedir. Aslan işareti olan her gömü, liderlik vasfı taşıyan insanların hazinesi anlamına gelmektedir. Mağara önlerinde yapılmış bir işaret ise, kapatılmış oda aramalısınız. Açık bir mağara yoksa, ağzı kapatılmış doğal görünüm verilmiş mağaraya uygun yerler bakmalısınız. Ülkemizde deniz kıyısına yapılmış aslan işaretleri bulunmaktadır. Bu işaretler, deniz korsancılığı yapmış korsan liderlerini simgelemektedir. Suyun içinden girişleri olduğu defalarca görülmüştür. İşçiliği zor fakat hazinesi büyük olan güzel işaretlerden birisidir.

Beşinci Görüş:
Hititlerde güç, cesaret, güven ve liderliğin sembolüdür. Kendi kişiliklerine  örnek olabilicek bu hayvanın seçilmesi anlamlıdır. Zira arslan hayvanlar içinde  en kuvvetli olanlarındandır. Kralların kapı girişlerinde bu taş heykeller kapı  koruyucu olarak yapılmıştır. Bu da kralın güç sahibi olduğunu anlatmak içindir.  
Arslan  sembolü tarih boyunca birçok milletin simgesi olmuştur. Bu sembol Mısır’da da  kullanılmış, Mısır’da post da giydirilen bu semboller Mısır krallarını  (Firavunları) simgelemektedir.
Türk  kültüründe arslana ayrı bir önem verilmiş, hatta padişahlara bu isimler  verilmiştir. (Alpaslan, Kılıçarslan) Burada da  daha çok gücün sembolüdür.  Anıtkabir yolunun sağ ve sol tarafında 24 arslan heykeli bulunmaktadır. Bunlar  24 Türk boyunu simgelemektedir. Yatan arslan sembolü barışı temsil etmektedir. 
“r”nin  Türkçe’de titrek bir ses olup zaman zaman kullanılmaması nedeniyle bu hayvana  arslan veya aslan şeklinde iki farklı şekli kullanılmıştır. Aslı arslandır. 
Yeni  kurulan İsrail devletinin amblemi de zeytin dalları içinde şaha kalkmış aslan  resminden oluşmaktadır. Diğer milletlerde, korkutma, güç gösterisi şeklinde  anlamı olan arslan, İsrail’de biraz ileri giderek gücün hareket haline geçmesini  (savaşı) sembolize etmektedir. Þaha kalkmış bu aslan çevredeki kavimleri  parçalamak, bölmek  amacındadır, bunu da zeytin dalları arasına gizlenerek  gizlice yapma peşindedir.  Ayrıca İsrailoğulları’na indirilen Tevrat’ta  arslan  Yahudi kavminin simgesi olarak belirtilmiştir. Siyonistlerin yıldız içindeki  şaha kalkmış aslan sembolü de, yeryüzündeki herhangi bir Yahudi’yi  simgelemektedir. Bu da Yahudiler için uyanık olmayı ve gücü elinde bulundurmayı  ifade eder.
aslan2.jpg

YENİFORUM SON KONULAR

Sayfa oluşturulma süresi: 0.01 saniye
13,111,322 Tekil Ziyaretçi